Pluszaki trafiły do krakowskich karetek. Ilość jest imponująca!

Wszystkie ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego już od siedmiu lat są obowiązkowo wyposażone w pluszowe maskotki. We wtorek, 21 stycznia, po raz kolejny do karetek trafiły pluszaki: ponad 3 tysiące zabawek to efekt kilkumiesięcznej zbiórki prowadzonej w sklepie IKEA Kraków. W tym roku do grona darczyńców dołączyła Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Pluszaki w karetkach pełnią bardzo ważną rolę. Pomagają małym pacjentom w radzeniu sobie z bólem i stresem, z którym, niestety, dzieci stykają się w trakcie akcji ratunkowych.
– W ciągu tych kilku lat pluszaki stały się niezbędnym wyposażeniem krakowksich karetek. Pomagają załodze rozładować stres u małych pacjentów i wykonać odpowiednie medyczne czynności ratunkowe. Każdego roku wykorzystywanych jest kilka tysięcy przytulanek, bo przecież zabawka zawsze pozostaje z pacjentem przy przekazywaniu go do szpitala – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.


W spotkaniu udział wzięła też Marta Malec-Lech, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, która pojawiła się u nas z niespodzianką w postaci wielkich toreb z pluszowymi maskotkami. – Dzieci to wyjątkowi pacjenci i w trudnych dla nich chwilach konieczne jest nie tylko fachowe działanie, ale również postępowanie, które pomoże ukoić ich strach i cierpienie. Pluszowe maskotki są przy tym ogromnym wsparciem – podkreśla Marta Malec-Lech.


Każdego roku zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy około 5 tysiącom dzieci. Pluszowe zabawki zawsze, po zakończeniu akcji ratunkowej, są przekazywane małym pacjentom na własność.
Pluszowe maskotki IKEA jeżdżą w krakowskich karetkach od 7 lat. Co roku zbiórka spotyka się z niesłabnącym zaangażowaniem klientów sklepu szwedzkiej sieci. W sumie dzięki akcji w ręce maluchów trafiło już ponad 21 tys. maskotek. W ramach tegorocznej zbiórki udało się zebrać 2 250 pluszaków, a 1 000 sztuk do tej puli dołożyła IKEA Kraków. W karetkach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego będzie jeździć 2 500 maskotek. Krakowskie pogotowie już od 3 lat dzieli się pluszakami z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, do której w tym roku pojedzie 750 przytulanek.

– To ogromnie budujące, że pomimo ogromnego tempa, w jakim wszyscy żyjemy i w jakim robimy również zakupy, potrafimy na chwilę zwolnić, aby sięgnąć po pluszaka i przekazać go na zbiórkę dla pogotowia. Cieszymy się, że co roku akcja spotyka się z tak pozytywnym odzewem ze strony klientów. To dzięki nim, małym pacjentom łatwiej jest przejść przez stresujące chwile związane z przejazdem karetką czy pobytem w szpitalu – mówi Urszula Wilczak, Dyrektor IKEA Kraków.

Fot i info KPR

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności