Nowe uprawnienia policji od 2020 roku. Są już pierwsze efekty!

O pierwszym przypadku ujawnienia –  w ramach nowych policyjnych uprawnień –  cofnięcia  licznika pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: Policjanci z grupy SPEED korzystając z nowych uprawnień ujawnili

Małopolska drogówka ujawniła już kolejne takie przypadki.

5 stycznia 2020 roku przed południem na drodze krajowej nr 94 w Olkuszu policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki VW Sharan, kierowany przez 36 –letniego mieszkańca Katowic. Mundurowi w ramach nowych uprawnień, sprawdzili aktualny stan drogomierza i po zweryfikowaniu go w Centralnej  Ewidencji  Pojazdów, okazało się, że nie zgadza się  on ze stanem licznika ostatniego badania technicznego. Sprawą teraz zajmują się policjanci Wydziału Kryminalnego KPP w Olkuszu.

6 stycznia br. funkcjonariusze komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie podczas nadzoru nad ruchem drogowym w rejonie Placu Poboru Opłat w Balicach  zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki Audi, którego kierujący nie zastosował się do znaku „B1”, to jest zakazu ruchu w obu kierunkach. Za popełnione wykroczenie kierujący został ukarany mandatem karym.

W ramach realizowanych czynności policjanci sprawdzili  także aktualny stan drogomierza, który wynosił 227561 km. Następnie sprawdzili  pojazd w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów), uzyskując informację, że stan jego licznika podczas ostatniego badania technicznego w roku 2019 wynosił  –  246994 km. Kierowca nie był w stanie dokładnie wytłumaczyć dlaczego przebieg się zmniejszył. Twierdził, że w ostatnim czasie kilkukrotnie pozostawiał pojazd u mechanika, który stwierdził usterkę licznika i wymienił go na nowy

Wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa (art. 306a KK –  „Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru”) sprawa została przekazana do Komisariatu Policji w Zabierzowie, która w ramach prowadzonego postępowa przygotowawczego wyjaśni jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny. 

Od 25 maja 2019 r.  zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 r. dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Fot. Policja

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności