Na kampusie UJ powstanie nowoczesna infrastruktura sportowa

Uczelniane Centrum Sportowo-Rekreacyjne zainauguruje działalność na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Pychowicach. Studenci będą mieli do dyspozycji m.in. boiska, korty tenisowe, elementy małej architektury oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku.

Wychowanie fizyczne jest nieodzownym elementem kształcenia każdego studenta. Dziś żacy korzystają z obiektów Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej. Ponieważ posiadana baza sportowa nie jest wystarczająca, uczelnia jest zmuszona wynajmować dodatkowe obiekty. Pociąga to za sobą znaczne środki finansowe.

– Na kampusie studiuje prawie połowa naszych studentów. Obiekty sportowe były od samego początku planowane w ramach tej wieloletniej inwestycji, której budowę ukończyliśmy w 2018 roku. Oczywistym było, że w Pychowicach w pierwszej kolejności powstaną budynki dydaktyczne i badawcze. Naturalną koleją rzeczy jest teraz uzupełnienie istniejących tam obiektów o kolejne funkcje. W wyniku podejmowanych działań powstał projekt budowlany kompleksu sportowego, z czasem otrzymaliśmy kolejne wymagane prawem decyzje i zgody, w konsekwencji których we wrześniu zeszłego roku wydano pozwolenie na wykonanie robót budowlanych – wyjaśnia kanclerz UJ Monika Harpula.

W ramach inwestycji – u zbiegu ulic Łojasiewicza, Poletkowej i Gronostajowej – powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym znajdzie się miejsce na siłownię, pomieszczenia fitness, szatnie z węzłami sanitarnymi, zaplecze techniczno-administracyjne oraz salę konferencyjną i trybuny z 330 miejscami. W planach są również boiska do piłki nożnej, rugby, koszykówki i siatkówki plażowej, korty tenisowe oraz elementy małej architektury – siłownia zewnętrzna, ławki, stoły szachowe i do ping-ponga. Całość dopełni układ komunikacyjny wraz z miejscami parkingowymi.

Działki, na których wyrośnie sportowy kompleks, stanowią obszar o istotnych walorach przyrodniczych, dlatego UJ zlecił dodatkową ekspertyzę ekologiczną. Dokument przygotowany przez specjalistów z Fundacji Botaniki Polskiej im. Władysława Szafera zawiera szereg sugestii, które zostaną zrealizowane.

– Uczelni zależy na utrzymaniu walorów ekologicznych. Opracowanie to zakłada liczne kompensacje przyrodnicze, takie jak zbiornik wodny dla rozmnażania płazów, reintrodukcja wybranych gatunków łąk trzęślicowych oraz publicznie dostępne trasy edukacyjne. Dodatkowo w celu powiększenia terenów zielonych pozyskaliśmy od osób prywatnych sąsiednie działki o powierzchni 0,5 ha – zapewnia Monika Harpula i dodaje, że uczelnia mocno ograniczyła pierwotne plany inwestycyjne, by jak najmniej ingerowały one w naturalne środowisko.

Przetarg na budowę zaplecza sportowego zostanie rozpisany w drugim kwartale tego roku. Obiekty mają być gotowe w 18 miesięcy od dnia zawarcia umowy z wykonawcą. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założonym harmonogramem, inwestycja powinna być sfinalizowana na początku 2022 roku.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności