Galeria Jerzego Dudy-Gracza w Krakowie

W Nowohuckim Centrum Kultury 21 stycznia otwarta zostanie stała galeria malarstwa jednego z najbardziej znanych i jednocześnie kontrowersyjnych współczesnych polskich malarzy.

Blisko sto obrazów artysty zostanie wyeksponowanych w wystawienniczej przestrzeni sąsiadującej z istniejącą w NCK od trzech lat Galerii Zdzisława Beksińskiego. Będzie to druga stała ekspozycja sztuki, bez której trudno sobie wyobrazić świat współczesnego malarstwa. Artysta malował najszkaradniejsze nieraz postacie z dużą sympatią. Czuł się częścią ułomnego, szarego świata i jednocześnie uważał, że największa nawet pokraka ma w sobie jakiś blask, iskrę bożą.

Kiedyś Dudę-Gracza uwielbiano, potem zaczęto się go wstydzić, a nawet bać. Tak, czy inaczej twórczość tego artysty jest niezaprzeczalnym fenomenem polskiej kultury ostatnich pięciu dekad. W latach 70. ubiegłego wieku trudno byłoby znaleźć w Polsce artystę, którego twórczość spotykałaby się z tak żywym oddźwiękiem społecznym jak malarstwo Dudy-Gracza. Rezonans wywoływany przez jego wystawy łatwiej porównać z recepcją ważnych filmów czy pokoleniowych bestsellerów niż ze zjawiskami z dziedziny sztuk plastycznych.

DUDA-GRACZ

GALERIA AUTORSKA

KOLEKCJA WILMY I AGATY DUDY-GRACZ

otwarcie galerii – 21 stycznia 2019 (wtorek), g. 18.00 – wstęp na podstawie zaproszeń

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności