„Bezpieczny Autokar” – ferie 2020. ITD prowadzi wzmożone kontrole

Inspekcja Transportu Drogowego od ponad dwóch tygodni prowadzi wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci. Inspektorzy sprawdzili już 343 autobusy i zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych. W trzech przypadkach zakazali kierowcom dalszej jazdy z powodu poważnych usterek technicznych.

Wielu uczniów udaje się na zorganizowany wypoczynek z dala od domów. Aby zapewnić ich bezpieczeństwo ITD od ponad dwóch tygodni prowadzi wzmożone kontrole  autobusów przewożących dzieci i młodzież. Inspektorzy kontrolują autokary zarówno przed wyjazdem z miejsca zbiórki, jak również zatrzymują je na trasie.  Szczególną uwagę zwracają na elementy decydujące o bezpieczeństwie, czyli na stan techniczny, m.in. układ hamulcowy, kierowniczy, ogumienie i oświetlenie pojazdów. Inspektorzy sprawdzają też stan kierowców – muszą być trzeźwi oraz wypoczęci. Dotychczas żaden ze skontrolowanych kierowców nie zdecydował się na jazdę „na podwójnym gazie”.

Kontrole w wyznaczonych punktach, ale też po zgłoszeniu

Patrole ITD czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących na zimowy wypoczynek w wyznaczonych, stałych punktach kontroli, a także na trasach. Możliwe są również kontrole po uprzednim, wcześniejszym zgłoszeniu np. rodziców, opiekunów . Zgłoszenia należy kierować do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu drogowego telefonicznie lub za pośrednictwem e-mail. Inspektorzy proszą o zgłaszanie z wyprzedzeniem, tak aby możliwe było zaplanowanie kontroli w dniu wyjazdu autokaru.

Nie wszystkie autokary sprawne technicznie

Statystyki za pierwsze dwa tygodnie prowadzonej akcji „Bezpieczny Autokar” pokazują jednak, że nie wszyscy przewoźnicy i kierowcy pamiętają o właściwym przygotowaniu autobusu do wyjazdu. Inspektorzy skontrolowali 343 autokary i zatrzymali 13 dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny lub brak ważnego przeglądu technicznego. W trzech przypadkach nieprawidłowości były na tyle poważne, że kierowcom zakazano dalszej jazdy. Wówczas pasażerowie odjechali z miejsca kontroli zastępczym autobusem.

Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w sobotę (25 stycznia). Patrol dolnośląskiej ITD zatrzymał do kontroli autokar jadący ze Szklarskiej Poręby do Olsztyna. Autobus przewożący dzieci z ferii w Szklarskiej Porębie nie posiadał ważnych badań technicznych. Nie było to jedyne naruszenie – kierowca nie oznaczył autokaru tablicą „dzieci” oraz jechał z prędkością 93 km/h przy ograniczeniu do 70 km/h.

Podczas pierwszych dwóch tygodni akcji „Bezpieczny Autokar” za ujawnione naruszenia, związane m.in. z przekroczeniem norm czasu pracy, ITD nałożyła na kierowców autobusów 59 mandatów. W 17 przypadkach kary finansowe grożą przewoźnikom, wobec których prowadzone są postępowania administracyjne.

Nie tylko autokary i ciężarówki

Podczas ferii sprawdzane są również samochody osobowe. Prędkość aut kontroluje m.in. system fotoradarowy, zarządzany przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To 432 fotoradary w całym kraju, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości i 20 urządzeń, które wyłapują kierowców wjeżdżających na skrzyżowaniu na czerwonym świetle.

Fot. ITD

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności