Zapraszamy na noworoczny spacer do Tyńca

Zapraszamy na noworoczny spacer do Tyńca

Jak dobrze rozpocząć 2020 rok? Koło Grodzkie PTTK zaprasza na noworoczny spacer z przewodnikiem do Tyńca w ramach akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

reklama

Spotkanie we wtorek, 1 stycznia, o godz. 9.15 na pętli autobusowej na osiedlu Podwawelskim, skąd o godz. 9.30 uczestnicy spaceru pojadą autobusem linii nr 112 do Tyńca. Tam wejdą na otaczające Tyniec wzgórza, a następnie udadzą się do klasztoru ojców benedyktynów.

reklama

Tyniec to dawna wieś, położona na prawym brzegu Wisły, w rejonie jej przełomu, przy dawnym szlaku handlowym do Oświęcimia. Dzieje Tyńca związane są z klasztorem benedyktynów, ufundowanym w X-XI wieku.

Opactwo jak i kościół były kilkakrotnie przybudowywane. W 1831 r. spłonęły zabudowania klasztorne i kościół. Zrujnowane zabudowania klasztorne i częściowo odbudowany kościół przejęło w 1900 r. biskupstwo krakowskie. Tuż przed wybuchem II wojny światowej, w sierpniu 1939 r. kardynał Adam Sapieha sprowadził do Tyńca benedyktynów z Belgii. Po II wojnie światowej opactwo zostało odbudowane.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności