W niedzielę odbędzie się XIII Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących

Tradycyjne wigilijne potrawy, świąteczne paczki i darmowa opieka medyczna – na ten dzień czekają najbardziej potrzebujący. 15 grudnia br. o godzinie 11.00 w samym sercu Krakowa rozpocznie się 23. Wigilia dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Zbliża się Boże Narodzenie – jeden z najbardziej magicznych momentów w roku. Wiele osób rozpoczęło już przygotowania do tych radosnych świąt. Robiąc zakupy czy wybierając prezenty dla najbliższych warto jednak pomyśleć o tych, dla których Wigilia i Boże Narodzenie są wyjątkowo trudnym czasem. Jan Kościuszko – krakowski restaurator i filantrop, który od ponad dwudziestu lat organizuje Wigilię dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na krakowskim Rynku, nie zapomina o ludziach, których na co dzień zdarza się nam nie zauważać.

– Wyjątkowość naszego wydarzenia polega na tym, że my nie dzielimy ludzi na „lepszych” i „gorszych”. Do naszego świątecznego stołu zapraszamy każdego, niezależnie od preferencji politycznych, pochodzenia czy zasobności portfela. Prawdziwym nieszczęściem jest niemożność zapewnienia sobie ciepłego posiłku, ale równie mocno boli samotność. Osoby starsze, opuszczone przez najbliższych mogą ten dzień spędzić w gronie przychylnych im ludzi – podkreśla Jan Kościuszko.

Według szacunków w Krakowie żyje prawie 2,5 tys. osób bez dachu nad głową.

– Statystyki mówią jedno, ale moje doświadczenie z poprzednich lat pokazuje, że osób potrzebujących jest znacznie więcej. Na Rynku spotykamy bezdomnych, ale też ubogich, samotnych, często schorowanych. Co roku przygotowujemy na Wigilię ponad 50 tys. porcji wigilijnych potraw. Jest smażony karp, grzybowa z łazankami, pierogi, świąteczny bigos – a my wydajemy wszystko, nie zostaje nic – kontynuuje Kościuszko.

Tradycyjnie oprócz ciepłych posiłków rozdawane są świąteczne paczki, w których znajdują się produkty spożywcze o przedłużonym terminie ważności. Nie inaczej będzie w tym roku.

Pomagamy w wielu wymiarach

Wszyscy chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej w specjalnie przygotowanym na tę okazję szpitalu polowym. Miejsce nie mogłoby powstać, gdyby nie zaangażowanie strażaków ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

– Lekarze i pracownicy medyczni będą wykonywali m. in. przesiewowe badania krwi, EKG, USG brzucha. Pacjenci będą mogli przejść kontrolę stomatologiczną, odbyć konsultację internistyczną, ortopedyczną, kardiologiczną.  Jesteśmy niezwykle dumni, że po raz kolejny możemy wziąć udział w tym wyjątkowym projekcie. Przygotowując tegoroczny zespół lekarzy kierowaliśmy się doświadczeniami z lat ubiegłych, mamy nadzieję, że uda się nam pomóc jak największej liczbie osób – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik, odpowiedzialny za organizację i koordynację działań szpitala polowego.

Szpital działać będzie przez cały czas trwania Wigilii. Żeby skorzystać z pomocy medycznej nie potrzebne jest skierowanie. Personel szpitala stanowią lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności Medycznej im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Zakonem Maltańskim, Klubem Absolwenta Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Fundacją Przystań Medyczna.  

Wsparcie młodzieży

Wigilię Jana Kościuszko wspierają uczniowie krakowskich liceów oraz kibice Miejskiego Klubu Sportowego Cracovia, którzy na kilka tygodni przed wydarzeniem rozpoczęli zbiórkę ciepłej odzieży dla osób ubogich. Nad akcją „Podaruj Ciepło. Akcja Rękawiczka” czuwają uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Witkowskiego w Krakowie. Jak podkreślają organizatorzy, początkowo zbiórka rękawiczek miała charakter symboliczny, chciano w ten sposób uwrażliwić młodzież na problem ubóstwa i bezdomności. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego w tym roku prowadzona jest na większą skalę.

O akcji:

Organizatorem Wigilii jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz należące do niej restauracje: „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Akcję wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A., Jeronimo Martins Polska właściciel sieci sklepów Biedronka, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia, Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska z Bartłomiejem Szczoczarzem oraz Piekarnia Cukiernia Awiteks. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych zostaną także krakowscy uczniowie z V LO im. A. Witkowskiego, II LO Króla J. III Sobieskiego, I LO im. B. Nowodworskiego, LO Zakonu Pijarów, VIII PALO, MKS Cracovia oraz ponad 100 wolontariuszy.

INFORMACJA DODATKOWA

Jan Kościuszko – znany krakowski restaurator, twórca i założyciel sieci restauracji „Chłopskie Jadło”, następnie sieci „Polskie Jadło”, pomysłodawca i organizator mającej miejsce na krakowskim Rynku już od ponad dwudziestu lat Wigilii dla Potrzebujących, odznaczony za swoją działalność charytatywną licznymi odznaczeniami w tym przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mistrz sportów samochodowych, przedsiębiorca, felietonista, miłośnik polskiej kuchni.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności