W MOPS pomoc można uzyskać przez cały rok

W MOPS pomoc można uzyskać przez cały rok

Święta to szczególny czas w roku. Ważne, by w okresie świąteczno-noworocznym nikt nie czuł się samotny i opuszczony. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, dla długotrwale i przewlekle chorych krakowianek i krakowian, dla dzieci z rodzin zastępczych i tych, które muszą spędzić święta w szpitalu, a także dla osób, które ze względu na stan zdrowia mają trudności z opuszczaniem swoich mieszkań w poszczególnych krakowskich dzielnicach organizowane są różne inicjatywy świąteczno-noworoczne przygotowane przez jednostki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

– Staramy się, by czas Świąt Bożego Narodzenia przyniósł chociaż trochę radości wszystkim Mieszkańcom naszego miasta, niezależnie od wieku, sytuacji w rodzinie, statusu społecznego, stanu zdrowia czy zasobności konta, stąd bardzo duża liczba świąteczno-noworocznych inicjatyw. Trzeba jednak pamiętać, że miasto wspiera osoby potrzebujące przez cały rok. Zachęcam więc krakowian do poznawania naszej bogatej oferty społecznej, a osoby potrzebujące do korzystania z różnych form pomocy. Natomiast wszystkich, którzy mają czas i dobre chęci, zapraszam do angażowania się w działania na rzecz innych i w wolontariaty – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Warto podkreślić, że z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej korzysta na co dzień około pięć procent mieszkańców Krakowa, w tym ponad 20 tysięcy rodzin i około 40 tysięcy dzieci. Wzrasta liczba starszych mieszkańców miasta korzystających z usług opiekuńczych i dziennych form opieki oferowanych seniorom. MOPS rocznie realizuje też kilkadziesiąt tysięcy zadań dostosowanych do potrzeb danych społeczności w ramach programów aktywności lokalnej (PAL).

– Pamiętajmy, że oferowany przez MOPS zakres pomocy społecznej jest bardzo szeroki. Pomagamy przezwyciężać trudne sytuacje życiowe tym, którzy nie są w stanie pokonać ich samodzielnie i wspieramy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb. Staramy się też zapobiegać trudnym sytuacjom życiowym przez proponowanie działań zmierzających do usamodzielnienia naszych podopiecznych oraz ich integracji ze środowiskiem. Przykładowo w działaniach MOPS-u, oprócz form pomocy materialnej, zapewnienia opieki osobom starszym i niepełnosprawnym w Domach Pomocy Społecznej lub w formie usług opiekuńczych, zapewnienia opieki dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej, ważne miejsce zajmują także inicjatywy zmieniające świadomość mieszkańców naszego miasta w wielu ważnych kwestiach, jak choćby przeprowadzona jesienią tego roku kampania przeciwko przemocy wobec osób starszych – podkreśla Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy społecznej w Krakowie.

Przypomnijmy jeszcze, że 24 grudnia Caritas Archidiecezji Krakowskiej na zlecenie Gminy Miejskiej Kraków organizuje Wigilię Świąt Bożego Narodzenia dla osób bezdomnych i samotnych. Spotkanie odbędzie się o godz. 14.30 w siedzibie Starej Zajezdni Kraków by DeSilva przy ul. Św. Wawrzyńca 12.

Szczegółowe informacje o świąteczno-noworocznych inicjatywach, za pomocą których miasto wspiera mieszkańców, można śledzić na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Na stronie MOPS-u można także uzyskać informacje o możliwych formach pomocy – zakładka: Jak uzyskać pomoc.

Info UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności