Postępuje modernizacja linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego

Intensywne prace toczą się na dwóch innych odcinkach tego szlaku kolejowego: ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej i z Chabówki do Zakopanego. Podróżni mogą już korzystać z efektów inwestycji na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka. Od 15 grudnia działa nowy przystanek Radziszów Centrum.  Zmodernizowane są stacje i przystanki w Rzozowie, Radziszowie, Woli Radziszowskiej, Podolanach, Leńczach, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie, Stroniach i Stryszowie. Lepsze warunki dostępu do pociągów zapewniają wyższe, dobrze oświetlone perony. Obiekty są wyposażone w wiaty i ławki. Orientację ułatwiają tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się w dostępie do pociągów pomagają ścieżki naprowadzające i pochylnie. Sprawny przejazd pociągów zapewniają nowe tory, sieć trakcyjna, obiekty inżynieryjne. Zainstalowane urządzenia i systemy sterowania zwiększają poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Na trasie z Krakowa do Zakopanego, efektem wszystkich prac, realizowanych w ramach  Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r., będzie wyższy standard obsługi podróżnych na stacjach i przystankach oraz krótsze podróże do stolicy Tatr. Podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się o ponad godzinę, tj. do ok. 2 godz. 15 minut.

Inwestycje realizowane są w ramach projektu -„Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka Zakopane” za ponad 930 mln zł netto.

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej pociągów z Bielska Białej do Krakowa

Za przeszło 129 mln zł Skanska S.A. zmodernizuje odcinek linii kolejowej 117, pomiędzy Wadowicami a Andrychowem. PLK zaplanowały nową mijankę w Barwałdzie Średnim, dzięki której przewoźnicy na tej trasie będą mogli uruchomić dodatkowe pociągi. Istniejący przystanek zostanie przesunięty bliżej centrum miejscowości. Powstanie nowy przystanek w Wadowicach, w rejonie osiedla Podhalanin. Wykonawca wymieni przeszło 11 km torów i sieci trakcyjnej, zmodernizuje 5 przystanków (m.in. w Choczni, Choczni Górnej i Inwałdzie)  oraz stację w Andrychowie. Poprawi się bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Dzięki modernizacji zwiększy się prędkość pociągów do 80 km/h. Zgodnie z umową wykonawca będzie miał 30 miesięcy na dokończenie prac budowlanych.

Materiały prasowe

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności