Pacjenci w Małopolsce zyskali dostęp do nowoczesnej metody diagnostycznej raka prostaty

Pacjenci w Małopolsce zyskali dostęp do nowoczesnej metody diagnostycznej raka prostaty.  Szpital na Klinach w Krakowie jako pierwsza placówka medyczna w Małopolsce udostępnił w swojej ofercie medycznej najnowocześniejszy system do biopsji fuzyjnej prostaty – Koelis Trinity. Biopsja fuzyjna prostaty to celowane badanie diagnostyczne w przypadku raka prostaty. Służy do wykrywania raka prostaty i wykonuje się ją u mężczyzn w celu potwierdzenia podejrzenia raka.

Leczenie raka prostaty może być rozpoczęte jedynie w oparciu o wynik badania histopatologicznego (mikroskopowego). Biopsja polega właśnie na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Technika biopsji fuzyjnej umożliwia nałożenie obrazów rezonansu magnetycznego, które dokładnie pokazują położenie raka, na badanie USG w czasie rzeczywistym, co pozwala na precyzyjne pobranie materiału z obszarów zmienionych, jednocześnie redukując liczbę pobieranych wycinków. Badanie jest wykonywane w znieczuleniu i bezpieczne dla pacjentów. Całkowity czas pobytu w szpitalu to z reguły ok. 2,5 godziny.

  – Stworzenie dostępu dla najnowszych światowych technologii diagnostycznych stanowi realizację naszej wizji Szpitala XXI wieku. Wyrównujemy szansę w dostępnie dla Pacjentów z terenu Małopolski, a także Polski południowo-wschodniej do precyzyjnej diagnostyki raka prostaty. Dzięki biopsji fuzyjnej, łatwiej uwidocznić ogniska złośliwe, co daje większą szansę szybkiego rozpoczęcia leczenia. Biopsja fuzyjna pozwala na większą precyzję badania – zwiększa dokładność trafienia w małe ognisko nowotworowe z dokładnością do 2-3 mm. Jesteśmy przekonani, że nowe możliwości diagnostyczne w naszym szpitalu będą dobrze służyły pacjentom – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu Szpitala na Klinach 

Od 2019 roku Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każdy Pacjent, u którego rozważane jest wykonanie biopsji prostaty, poddał się wcześniej rezonansowi magnetycznemu prostaty. Rezonans jest wykonywany właśnie pod kątem przeprowadzenia biopsji fuzyjnej. Od roku 2015 Europejskie Towarzystwo Urologiczne (EAU) rekomenduje, aby każda powtórna biopsja prostaty przeprowadzana była w oparciu o badanie mpMRI i stwierdzone w nim ewentualne nieprawidłowości.

Na biopsję fuzyjną powinni zdecydować się szczególnie ci Panowie, u których podwyższone jest stężenie PSA, wykryto nieprawidłowości w badaniu per rectum (badanie palpacyjnie – DRE), wynik badania 4K, SelectMDx lub PCA3 budzi podejrzenie obecności istotnego klinicznie raka prostaty, wcześniejsza biopsja nie wykazała komórek nowotworowych, ale stwierdzono komórki o nieprawidłowej budowie lub u których w wykonanym mpMRI stwierdzono zmiany podejrzane.

Biopsję fuzyjną prostaty można wykonać w Szpitalu na Klinach, ul. Kostrzewskiego 47 w Krakowie, tel.   12 267 40 64.                     

Materiały prasowe   

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności