Orszak przejdzie ulicami Krakowa. Przed nami uroczystości Barbórkowe!

Tegoroczne Uroczystości Barbórkowe w Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczną się już 4 grudnia tradycyjnym „Pochodem lisów”.  W pochodzie uczestniczą władze uczelni, pracownicy, przedstawiciele przemysłu oraz studenci. Orszak prowadzony przez Orkiestrę Reprezentacyjną AGH wyruszy o godz. 17.00 spod Audytorium Maximum UJ, przemaszeruje ulicami: Krupniczą, Loretańską, Studencką, św. Anny, następnie okrąży Rynek Główny aby dotrzeć do Kolegiaty Św. Anny, gdzie o godz. 18.00 rozpocznie się Msza Św. Barbórkowa.

Centralne uroczystości Barbórkowe będą odbywać się 6 grudnia. Głównym punktem obchodów górniczego święta jest uroczyste posiedzenie Senatu AGH z okazji Dnia Górnika, które odbędzie się 6 grudnia w Auli Głównej budynku A-0. Po nim następuje jedno z najbardziej barwnych wydarzeń na uczelni, „Tradycyjny skok przez skórę”, czyli symboliczne pasowanie na górnika studentów I roku kierunku górnictwo i geologia.

 „Barbórka” jest górniczym świętem głęboko wpisanym w tradycję AGH i Krakowa.

Podstawowymi elementami obrzędów barbórkowych są „pochód lisów”, „skok przez skórę” oraz „karczma piwna”, która w wielu przypadkach ewoluowała w „biesiadę górniczą”. Ta odmiana spotkań braci górniczej dopuszcza udział kobiet, czyli tak zwanych gwarków ułomnych, gwarczyniących lub lisic. Do tradycji górniczych należy też „comber”, który jest damską odmianą karczmy.

„Skok przez skórę” jest to przede wszystkim uroczyste przyjęcie nowych adeptów sztuki górniczej, czyli lisów do grona gwareckiego. Skok przez skórę, który najwierniej zachowuje tradycje odbywa się tuż po uroczystym Senacie. Wybrana, nieliczna grupa wyróżnionych studentów dostępuje zaszczytu uczestniczenia w skoku przez skórę.  Przez skok i opasanie skórą górniczą adept staje się „człowiekiem ze skórą”, przynależącym do stanu górniczego. Na krużgankach pierwszego piętra w holu głównym A-0 pojawia się Senat AGH w togach. Na czele kroczy mistrz ceremonii w czarnym mundurze galowym, w czaku górniczym na głowie z bardą górniczą w prawej dłoni. Schodzą schodami i ustawiają się w holu.

Zwieńczeniem uroczystości Barbórkowych na AGH jest odbywające się corocznie Spotkanie Gwarków. Od czterech lat jego forma uległa zmianie – Stare strzechy celebrują podsumowanie roku górniczego z adeptami sztuki górniczej płci obojga w ramach „Biesiady Górniczej”.

 „Barbórka” AGH jest wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym Krakowa, dzięki któremu mieszkańcy miasta, turyści oraz społeczność akademicka może zaznajomić się z dawnymi obyczajami górniczymi.

Fot. Z. Sulima

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności