Napadali udając policjantów – CBŚP wraz z małopolskimi policjantami rozbiło gang (wideo)

Funkcjonariusze CBŚP przy wsparciu policjantów z Krakowa oraz Nowego Targu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o brutalne rozboje i kradzieże z włamaniami. Łupem padały głównie pieniądze oraz wartościowa biżuteria. Pokrzywdzeni, którzy nie chcieli wydać swojego dorobku byli bici. Według świadków przestępstw, napastnicy używali elementów wyposażenia policyjnego.

Nad ranem 27 lipca 2018 r. w Nowym Targu doszło do napadu. Kilku zamaskowanych mężczyzn weszło do domu właściciela kantoru przez otwarte okno. Napastnicy byli bardzo brutalni i bezwzględni, wobec mężczyzny  jak i jego żony, których skrępowali i bili.  W ten sposób przestępcy  uzyskali min. klucze do samochodu, kantoru, kody do sejfu oraz  pilot do dezaktywacji systemu alarmowego. Następnie  sprawcy samochodem właściciela  pojechali do jego kantoru znajdującego się w centrum miasta, weszli do środka, po czym z sejfu  zabrali  znaczną ilość gotówki. Po rabunku przestępcy odjechali z tego miejsca samochodem właściciela  i na granicy Nowego Targu porzucili  skradziony pojazd.

Postępowanie w tej sprawie prowadzili nowotarscy policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu. Skrupulatna i drobiazgowa analiza zebranego materiału dowodowego  w tej sprawie doprowadziła pod koniec września do przełomu. Policjanci wytypowali  pierwszego podejrzewanego o udział w napadzie. We wtorek (tj. 25 września 2018 r.) w Warszawie policjanci  z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali pierwszego ze sprawców tj. 24-letniego mieszkańca Warszawy. Zatrzymany usłyszał zarzuty dokonania rozboju (art. 280 §2 kk – za co grozi mu kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3). Sąd na wniosek prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania (początkowo na trzy miesiące a potem areszt został przedłużony).

W wyniku dalszych  czynności operacyjnych policjanci  z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zatrzymali 2 stycznia 2019 roku na Śląsku i Mazowszu kolejnych czterech sprawców napadu. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy Śląska – w wieku od 39 do 41 lat. 3 stycznia br. usłyszeli zarzuty rozboju (z art. 280 § 2 kk), a 4 stycznia br. sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Z ustaleń wynikało, że sprawcy działali na terenie całego kraju a w napady zamieszanych jest więcej osób. Sprawę do dalszego prowadzenia przejęli policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, prowadzili od początku 2019 roku śledztwo dotyczące tej zorganizowanej grupy przestępczej.

Z ustaleń śledczych wynika, iż grupa działała w latach 2016-2018. Wówczas mogło dojść do co najmniej 20 brutalnych napadów rabunkowych  w województwie śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Członkowie grupy podejrzani są również o dokonanie co najmniej 50 kradzieży z włamaniem. Ofiary były typowane wśród osób majętnych, zajmujących się m.in. handlem walutami, złotem, nieruchomościami czy też takie, które z różnych względów mogły posiadać większą ilości gotówki w miejscu zamieszkania. Łupem padały głównie pieniądze i wartościowa biżuteria. Z relacji świadków wynika, że napastnicy byli wyposażeni m.in. w odzież z napisami „Policja”, „CBŚ”, lub identyfikatory indywidualne funkcjonariuszy. Posiadali przy sobie broń palną lub gazową, paralizatory, kajdanki, opaski zaciskowe, łomy czy taśmy klejące. Po napadzie odjeżdżali często samochodem swoich ofiar.

W wyniku przeprowadzonych na terenie niemal całego kraju realizacji zatrzymano łącznie 14 osób. Działania zostały przygotowane i zrealizowane w sposób niezwykle precyzyjny, ponieważ mężczyźni byli podejrzani o dokonywanie przestępstw w sposób bezwzględny, a dodatkowo istniało przypuszczenie, że mogą posiadać broń. Aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko do akcji włączyli się policjanci z zespołów specjalnych kilku zarządów CBŚP. Podczas działań prowadzonych na przestrzeni kilku tygodni zabezpieczono 6 jednostek broni palnej, kilkadziesiąt sztuk amunicji oraz środki odurzające i substancje psychotropowe. Odzyskano i zabezpieczono mienie w łącznej wartości około 730 tys. zł.  

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym trudniącej się dokonywaniem rozbojów oraz kradzieży z włamaniem. Dwóch z zatrzymanych, jest podejrzanych o kierowanie tą grupą. Wobec 13 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Wśród podejrzanych o udział w tej grupie znajdują się osoby wcześniej karane m.in. za udział w innej zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzenia osób dla okupu, rozboje czy obrót narkotykami.

Rozwiązanie tej sprawy nie byłoby możliwe, gdyby nie praca oraz duże zaangażowanie policjantów poszczególnych jednostek Policji na terenie kraju, gdzie dochodziło do tych przestępstw, w tym funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, gdzie na podstawie przeprowadzonych czynności oraz zabezpieczonego materiału dowodowego doprowadzono do pierwszych zatrzymań w sprawie.

Źródło: KWP Kraków, KPP Nowy Targ, CBŚP.

Fot. Policja

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności