Minister Zdrowia odznaczył policjantów za sierpniową akcję ratunkową w Tatrach

Wczoraj, 16.12. br. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski wręczył honorowe odznaczenia osobom zaangażowanym w niesienie pomocy porażonym piorunem, podczas sierpniowej akcji ratunkowej w Tatrach. Wśród odznaczonych byli policjanci z Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Oddziałów Prewencji Policji w Krakowie oraz z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

Ta niezwykle trudna i wymagająca akcja ratunkowa miała miejsce 22 sierpnia 2019 r.,  gdy gwałtowna burza w okolicach Giewontu zaskoczyła turystów na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wiele osób wymagało niezwłocznej pomocy służb ratunkowych. Pomimo bardzo trudnych warunków pogodowych zespół ratowników z wielką odwagą i poświęceniem niósł pomoc, sprawnie i szybko docierając na miejsce. Poszkodowani trafili do okolicznych szpitali, gdzie otrzymali profesjonalną opiekę na najwyższym poziomie. Akcja wymagała koordynacji wielu służb, w tym przede wszystkim Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Tatrzańskiego Parku Narodowego, jednostek Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i Policji. Dzięki profesjonalnej zespołowej pracy służb udało się sprawnie przetransportować wszystkich poszkodowanych do szpitali, gdzie natychmiast udzielono im specjalistycznej pomocy. 

Małopolscy policjanci od momentu zgłoszenia o tragedii w masywie Giewontu, aktywnie włączyli się do akcji ratowniczej. W pierwszym dniu w działania  zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów, na których terenie znajdują się szpitale, przyjmujące osoby ranne w zdarzeniu. Wśród policjantów pracujących na miejscu byli funkcjonariusze ruchu drogowego, których zadaniem było udrożnianie ruchu oraz pomoc pojazdom przewożącym osoby poszkodowane do okolicznych placówek medycznych. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, ze stanu Komendy Głównej Policji, który  wylądował w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym. Na miejscu pracowali także policyjni psycholodzy , którzy udzielali wsparcia ofiarom oraz ich rodzinom. Policjanci  pod nadzorem prokuratora rejonowego w Zakopanem brali udział także w identyfikacji zwłok osób, które zginęły w masywie Giewontu.  Policjanci zaangażowani byli także w identyfikację osób rannych, przewiezionych do poszczególnych szpitali naszego województwa. W wielu przypadkach osoby poszkodowane nie miały przy sobie dokumentów, a ich stan zdrowia uniemożliwiał kontakt słowny. Działania te zostały zakończone zidentyfikowaniem wszystkich osób przebywających w szpitalach. Od momentu uruchomienia infolinii w Starostwie Powiatowym w Zakopanem, policjanci na bieżąco ustalali miejsca pobytu osób, które miały przebywać w Zakopanem, a bliscy nie mogli nawiązać z nimi kontaktu, nie było  ich także na listach osób rannych. Tego typu informacje wpływały również do Policji i były na bieżąco sprawdzane. W prawie wszystkich przypadkach okazywało się, że osoby są całe i zdrowe i nie miały związku ze zdarzeniem na Giewoncie. Wszystkie zgłoszenia zostały przez Policję zweryfikowane.  Z policjantów  zaangażowanych w akcję została utworzona ok. 20-osobowa grupa, która wraz z toprowcami na szlakach górskich poszukiwała ewentualnych ofiar gwałtownych wyładowań atmosferycznych jak również przedmiotów należących do osób poszkodowanych w tym zdarzeniu. Odzyskane rzeczy oraz dokumenty pomogły m.in. w ustaleniu personaliów osób, które ucierpiały w tym wypadku.

Wczoraj w Ministerstwie Zdrowia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń  „Za zasługi dla ochrony zdrowia” w podziękowaniu za tą sierpniową akcję.

„To była prawdopodobnie największą akcja ratownicza, za to chciałbym najbardziej podziękować. Gdyby nie Wy, osób, które zmarły byłoby pewnie o wiele więcej” – powiedział wczoraj Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, dziękując osobom zaangażowanym w akcję ratunkową.

„Chciałbym Państwu w imieniu całego kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podziękować za sprawną akcję” – powiedział wiceminister Paweł Szefernaker, który spotkał się z funkcjonariuszami biorącymi udział oraz wspierającymi działania ratownicze po tragicznej burzy w Tatrach.

„Będąc na miejscu byłem dumny, że akcja ratownicza przebiegała tak dobrze. To pokazało, że system zadziałał sprawnie, a wszystkie służby wykazały się ogromnym profesjonalizmem” – opowiadał Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który był obecny na miejscu zdarzeń w tych trudnych chwilach.

Minister Łukasz Szumowski dziękował zebranym za profesjonalizm, natychmiastową reakcję i poświęcenie, a przede wszystkim za ogromne serce i empatię.

Ministerstwo zdrowia przyznało 280 odznak honorowych. Wśród jednostek skąd pochodzą osoby odznaczone są: 

 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – Grupa Podhalańska
 • Krakowskie Pogotowie Ratunkowe
 • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Szpital Powiatowy im. dr. T. Chałubińskiego w Zakopanem
 • 5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Krakowie
 • Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie
 • Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie
 • Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu
 • SPZOZ w Myślenicach
 • Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka w Krakowie, Oddział Prewencji Policji w Krakowie i Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem 
 • Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka w Krakowie i Powiatowa w Zakopanem 
 • Tatrzański Park Narodowy

Odznaki honorowe odebrali także okrzyknięci „cichymi bohaterami” wolontariusze, którzy w trakcie urlopu w górach ruszyli z natychmiastową pomocą poszkodowanym. Jeden z nich współtworzył szpital polowy na Hali Kondratowej, drugi natomiast pracował ramię w ramię z ratownikami w zakopiańskim szpitalu. 

Podczas uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji  Paweł Szefernaker wręczył symboliczne grawertony dla funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności