Miasto kupi Kossakówkę. Powstanie tam Muzeum Historii Sztuki

W Kossakówce powstanie Muzeum Historii Sztuki. Nie będzie to nowa, samodzielna placówka kulturalna, a oddział Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Zgodnie z koncepcją, w willi będzie prezentowana historia sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów tego miejsca, genealogii rodziny Kossaków i dokumentacji ich twórczości. Warto dodać, że do Miasta nie wpłynął żaden formalny wniosek o utworzenie w tym miejscu inkubatora dla artystów. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 4,5 mln zł. 

Przypominamy, że dom należał do prywatnych właścicieli, którzy wykonywali prace remontowe – współfinansowane przez SKOZK i miasto. W 2019 r. właściciele nie dostali miejskiej dotacji, bo nieznane było przeznaczenie willi. Jesienią rozpoczęły się rozmowy z Miastem o możliwości zakupu obiektu. Transakcja ma być sfinalizowana do końca 2019 roku.

Kossakówka to neogotycki dworek z połowy XIX wieku, znajdujący się przy placu Kossaka 4. Od 1869 roku jest siedzibą rodu Kossaków. Tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa.

Info UMK/ Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności