Lotnisko: Wyznaczono strefy bezpieczeństwa, do działań użyto specjalistycznego sprzętu oraz psa służbowego!

W miniony weekend kolejny roztargniony podróżny pozostawił bagaż bez opieki na krakowskim lotnisku. Od początku grudnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach już 3-krotnie podejmowali interwencje pirotechniczne w stosunku do pozostawionych bez opieki bagaży.

Hala ogólnodostępna lotniska, przystanek kolejowy, parking – w tych miejscach portu lotniczego funkcjonariusze Straży Granicznej w grudniu przeprowadzali rozpoznanie pirotechniczne. Przyczyną interwencji były pozostawione bez opieki dwie walizki oraz torba na laptopa. Konieczne było wyznaczenie stref bezpieczeństwa, użycie specjalistycznego sprzętu oraz psa służbowego, aby sprawdzić, czy bagaże nie zawierają niebezpiecznej zawartości.

Ostatecznie okazało się, że sprawdzane podczas działań minersko-pirotechnicznych bagaże nie zawierały niebezpiecznych przedmiotów i nie stanowiły zagrożenia dla pasażerów. Udało się również uniknąć opóźnień w ruchu lotniczym. Jednocześnie  wszystkie podjęte  czynności  wymagały zaangażowania 19 funkcjonariuszy z Placówki SG w Krakowie-Balicach.

W związku z okresem przedświątecznym przypominamy wszystkim podróżnym, którzy planują podróżować samolotem, o dokładnym pilnowaniu swych bagaży na lotnisku oraz konieczności wcześniejszego zgłaszania się do odprawy granicznej.

***

Informujemy, że każdy pozostawiony bez opieki bagaż traktowany jest jako potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa i musi zostać sprawdzony. Związane jest to z wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa. 

Bagaż bez nadzoru zawsze oznacza kłopoty, mogą to być opóźnienia w komunikacji lotniczej, czy też sankcje w postaci mandatu karnego. Bagaże często są porzucane jako nadbagaż albo pozostawiane jako puste, ze względu na przepakowanie ich zawartości. W takich przypadkach zaleca się  pozostawianie pustych walizek lub toreb otwartych, przy koszach na śmieci. Ukrycie bagaży w mało widocznym i trudno dostępnym miejscu uniemożliwi pirotechnikom sprawne przeprowadzenie interwencji i może spowodować ewakuację całego lotniska.

Przypominamy! Podróżni powinni pilnować swoich bagaży i nie pozostawiać ich bez opieki, nawet na chwilę. Pozwoli to uniknąć opóźnień, utrudnień i niepotrzebnych problemów na lotnisku.

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Info PSG/  Michał Tokarczyk

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności