Krakowskie targi bożonarodzeniowe zostały wyróżnione na świecie

W tegorocznym zestawieniu najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie, przygotowanym przez CNN, Kraków znalazł się obok Wiednia, Nowego Jorku i Brukseli, w zaszczytnym gronie najlepszych.

Ranking opracował dziennikarz CNN, Joe Minihane. Wskazał 17 jarmarków bożonarodzeniowych z całego świata. Miłośnicy świątecznej atmosfery koniecznie powinni odwiedzić choćby jeden z nich. Na jarmarku bożonarodzeniowym na Rynku Głównym, jego zdaniem, można najpełniej poczuć magię świąt. – Stolica Małopolski słynie z ręcznie malowanych bombek i lokalnych słodyczy, a wyjątkowość krakowskiego jarmarku zapewnia zakup wyjątkowych antyków czy nieco dziwnych, ale pięknych bibelotów.

W ramach tegorocznego jarmarku kupcy z całej Polski prezentują swoje towary w ok. 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawili się też goście zagraniczni – z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ręcznie wykonane zabawki materiałowe, zapachowe, ceramikę, biżuterię itp. Na jarmarku znalazły się także stoiska z potrawami z grilla, pierogami czy zupami. Można skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie zabrakło słodkości i tradycyjnego grzańca.

Jak co roku, kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, wyroby witrażowe, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, drewniane wałki, materiałowe maskotki, wyroby skórzane, kożuchy regionalne, pantofle, obrusy, serwety. Ustawiona została kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Znalazło się również stoisko, na którym odbywają się pokazy wyrobu świec.

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

info UMK/fot. Flickr

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności