Już w sobotę i niedzielę zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie

Już w sobotę i niedzielę zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie

Już w sobotę i niedzielę zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie, w ramach trwającej 48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

reklama

sobota, 21 grudnia:

 • dla odznaki brązowej: „Tajemnice ulicy Grodzkiej”
  Ulica Grodzka to jedna z najstarszych ulic Krakowa. Była fragmentem szlaku handlowego wiodącego z południa na północ, stanowi część Drogi Królewskiej, którą przejeżdżali królowie polscy udający się na Wawel. Jej nazwa występuje już w dokumentach miejskich z drugiej połowy XIII wieku. Rozpoczyna się w jednym z rogów Rynku Głównego i biegnie w kierunku południowym, kończąc się pod Wawelem. W okresie przedlokacyjnym przy tej ulicy skupiały się zabudowania osady zwanej Okołem jest pierwszym elementem dawnego traktu węgierskiego.
  Spotkanie o godz. 10.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiańskiego, ul. Westerplatte 15-16
 • dla odznaki srebrnej: „Krakowskie salony artystyczne”
  Poznamy historię salonów prowadzonych przez znane krakowskie rodziny, takie jak: Potoccy, Czartoryscy i Estreicherowie. Te „salony” to obraz życia kulturalnego, miejsc, w których rodziła się myśl polityczna, społeczna, toczyły się ważne rozmowy na temat literatury, muzyki, sztuki. Jednocześnie bogate tło obyczajowe, z podkreśleniem istotnej roli kobiet w tworzeniu salonów.
  Spotkanie o godz. 10.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiańskiego, ul. Westerplatte 15-16

niedziela, 22 grudnia:

 • dla wszystkich odznak: „Sklepy w Krakowie z przełomu XIX-XX wieku”
  Jakie sklepy działały w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku? Co można było w nich kupić? W tą niedzielę poznamy historię Krakowa z przełomu wieków, z perspektywy handlu. Na pewno nie zapomnimy o sklepie „Pod Palmą” czy sklepie „Szarki i Syn”.
  Spotkanie o godz. 10.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotelu Wyspiańskiego, ul. Westerplatte 15-16

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK.

reklama

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej: kologrodzkie.pl.

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności