Integracja hulajnóg i taksówek! Kraków został wybrany jako miasto pilotażowe

krakowscy użytkownicy aplikacji FREE NOW (dawnego mytaxi), pozwalającej zamówić przejazd taxi, mogą z jej poziomu wynająć również hulajnogi hive, które od sierpnia dostępne są na ulicach Krakowa. Stolica Małopolski została wybrana jako miasto pilotażowe dla integracji opcji wynajmu hulajnóg w aplikacji FREE NOW, spośród innych miast europejskich w których obie usługi są dostępne.

Integracja kolejnych usług mobilności miejskiej we FREE NOW, to jeden z elementów przemiany w multi-platformę, którą firma ogłosiła podczas rebrandingu w lipcu tego roku. Użytkownicy FREE NOW w Krakowie, po raz pierwszy przetestują możliwość multimodalnego korzystania z transportu miejskiego w obrębie jednej aplikacji, czyli poruszania się po mieście z uwzględnieniem różnych środków transportu.

Kraków na start

Nie bez powodu to w Krakowie jako pierwszym mieście w Europie, FREE NOW rozszerza swoją ofertę o hulajnogi. Powodem wyboru Krakowa jest turystyczny charakter miasta, co ma również wpływ na potrzebę przemieszczania się na stosunkowo krótkich odcinkach, a także częste korki zwłaszcza w centralnych punktach komunikacyjnych.

Jako FREE NOW (wcześniej mytaxi) funkcjonujemy na tym rynku już od 2015 roku i posiadamy tu pokaźną liczbę użytkowników i flotę 650 kierowców. Taksówki nadal pełnią ważną rolę w naszej działalności i to jedyny biznes jaki prowadzimy operacyjnie. Misją naszej marki jest udostępnianie mobilności dla każdego, dlatego włączamy w naszą platformę innych usługodawców. Hulajnogi stanowią idealne uzupełnienie naszej oferty, gdy użytkownikowi zależy na krótkim, szybkim i ekologicznym przejeździe – mówi Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.  

Użytkownicy FREE NOW w Krakowie mogą wypożyczyć 400 e-hulajnóg hive, które będą dostępne również w okresie zimowym.

Kraków znajduje się w grupie najszybciej rozwijających się miast, w których działa hive. Przygotowujemy flotę do jesienno-zimowych warunków jazdy: wymieniamy opony, hamulce i dostosowujemy limity prędkości. Liczbę hulajnóg na drodze będziemy dopasowywać do zapotrzebowania ze strony mieszkańców Krakowa oraz wytycznych Urzędu Miasta – mówi Łukasz Gontarek, City Manager hive.   

Jedna aplikacja, większy wybór

Korzystanie z wynajmu hulajnóg we FREE NOW nie wymaga potrzeby zakładania nowego konta ani podpinania nowych opcji płatności. Cały proces wyszukiwania i płacenia za wynajem hulajnogi odbywa się z poziomu tego samego profilu użytkownika FREE NOW. Użytkownicy znajdujący się w Krakowie, po aktualizacji aplikacji, zobaczą na ekranie głównym ikonę hulajnogi, która prowadzi do trybu wyszukiwania najbliższej e-hulajnogi na mapie. Odblokowanie sprzętu możliwe jest poprzez zeskanowanie jego kodu QR umieszczonego na kierownicy lub wybranie hulajnogi z poziomu mapy w aplikacji. Po odstawieniu hulajnogi w bezpieczne i bezkolizyjne miejsce, użytkownik może zakończyć przejazd w aplikacji, a opłata zostanie automatycznie pobrana z jego konta. Koszt wynajmu hulajnogi we FREE NOW wynosi tyle samo co w usłudze hive (w Krakowie 3 zł za odblokowanie i 50 gr za minutę jazdy). Mimo integracji we FREE NOW, wynajem hulajnóg dalej możliwy jest również bezpośrednio w aplikacji hive.

Nasi użytkownicy nadal mogą korzystać z aplikacji hive, tak jak dotychczas. Integracja z FREE NOW to dodatkowe źródło pozyskiwania nowych użytkowników e-hulajnóg i przekonywania ich, że mogą one stanowić uzupełnienie dla przemieszczania się autem po mieście, zwłaszcza na krótkich odcinkach lub podczas korków –mówi CEO hive, Tristan Torres.

Obie marki znajdują się w grupie joint-venture Daimlera i BMW w zakresie usług mobilnościowych, które zostało powołane do życia w lutym 2019 roku. Strategia FREE NOW zakłada dalsze rozszerzanie oferty o kolejne opcje transportu, w tym wynajmu aut na minuty oraz komunikacji miejskiej, by stać się kompletną multi-platformą uwzględniającą wszystkie opcje przemieszczania się w mieście.

Materiały prasowe

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności