Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu przechodzi na emeryturę

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu przechodzi na emeryturę

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wręczył dyrektorowi Janowi Ostrowskiemu filiżankę wawelską z tabliczką o treści: „Z podziękowaniem za 30 lat opieki nad skarbem Krakowa”.

reklama

1 stycznia 2020 r. prof. Jan Ostrowski przechodzi na emeryturę, na stanowisku dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu zastąpi go obecny dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Betlej.

reklama

Prof. dr hab. Jan Ostrowski urodził się 12 czerwca 1947 w Krakowie. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. Od 1989 r. zajmuje nadto stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu – Państwowych Zbiorów Sztuki.

Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępcą przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem i redaktorem licznych publikacji.

Został wyróżniony Odznaką Honorową „Bene Merito”, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, w uznaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju muzealnictwa oraz krzewienia tradycji polskich, Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodą im. Profesora Aleksandra Gieysztora, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Info UMK

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności