ZDMK montuje kolejne nowoczesne sygnalizatory akustyczne

ZDMK montuje kolejne nowoczesne sygnalizatory akustyczne. Tym razem rozwiązania, które pomogą osobom z niepełnosprawnościami w samodzielnym poruszaniu się po mieście zostały zainstalowane przy przejściach dla pieszych na ul. Orawskiej oraz Bunscha. W całym mieście jest ich już około siedemdziesięciu.

Urządzenia poza tym, że wydają dźwięk  potrzebne są osobom niewidomym i niedowidzącym w przejściu przez skrzyżowanie. Dodatkowo mają z boku napisaną Braille’m instrukcję podpowiadającą np.: ile pasów jezdni jest do przejścia, w którym kierunku zapali się zielone światło, czy między pasami będzie wysepka?

Wzbudzacze sygnalizacji świetlnej pomagają nie tylko osobom z dysfunkcją wzroku, ale i słuchu – wibrująca płytka pod przyciskiem zaczyna drgać, gdy pojawi się zielone światło. Nowoczesne przyciski to kolejna inicjatywa skierowana do osób z niepełnosprawnościami. Przy okazji audytu każdej powstającej inwestycji specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa i Związku Niewidomych sprawdzają, czy obiekt jest dostępny i przyjazny osobom niepełnosprawnym. To już nie tylko wejścia do budynków, wyznaczone miejsca postojowe, pochylnie, pomieszczenia sanitarne, ale i bezpieczna droga do celu wyposażona m.in. w pasy medialne.

Info ZDMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności