Weź udział w morsowaniu na Bagrach

W sobotę, 7 grudnia krakowskie morsy rozpoczną nowy sezon kąpieli. Wielbicieli niskich temperatur i zimnej wody Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza na morsowanie nad Bagrami.

W każdą sobotę, aż do 29 lutego, w godz. od 11 do 12 nad Bagrami na morsów będzie czekał ratownik wodny.

Do wody będzie można wchodzić w grupach maksymalnie 20-osobowych co 20 minut – o godz. 11.00, 11.20 i 11.40.

Warto wiedzieć:

Przed pierwszym morsowaniem zaleca się jednak konsultacje z lekarzem rodzinnym dla upewnienia się czy nie ma przeciwwskazań tj.choroby serca. układu krążenia. Rozlegle zmiany żylakowe. choroba nerek, cukrzyca, borelioza, padaczka.

Zalety morsowania to: poprawa krążenia krwi, wzrost krwinek czerwonych, poprawa odporności organizmu, zaleczenie zwyrodnień i wzmocnienie stawów, zwiększenie produkcji przez organizm endorfiny, czyli hormonu szczęścia. Przed każdą kąpielą zimnowodna należy wykonać rozgrzewkę gimnastyczna w celu podgrzania organizmu aby nie doprowadzić do wyziębienia organizmu(hipotermii).

Przed wejściem do wody należy rozbierać się od dołu do góry aby możliwie jak najdłużej utrzymać ciepło górnego ciała, a po kąpieli i wytarciu się, ubieramy się od góry do do dołu aby jak najszybciej ogrzać ciało. Po ubraniu należy się przebiec trochę aby dogrzać ciało. (UWAGA! Po morsowaniu nie wolno brać gorących kąpieli lub pryszniców aby ogrzać ciało.)

Ciało ma samo „dojść do siebie”. Można za to śmiało ogrzać się gorącym napojem np. Herbata z imbirem lub pigwa. Po morsowaniu odradza się wysiłku fizycznego tj. Bieganie, siłownia itp ponieważ można doprowadzić do kontuzji stawów.

Info UMK/ oraz Rafał Koszczyc (fot. Poglądowe)

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności