W niedzielę zakończył się drugi Krakowski Salon Sztuki

Prezentowaną w Pałacu Sztuki wystawę współorganizowały Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Artyści Innowacja Teoria. W trakcie trwającego 10 dni (od 15 do 24 listopada) wydarzenia aż 8 000 osób miało okazję obejrzeć ponad 130 nowych prac stworzonych przez artystów związanych z Krakowem. W pierwszy weekend Krakowskiego Salonu Sztuki dużym zainteresowaniem publiczności cieszyło się towarzyszące dziełom Sympozjum, czyli cykl debat i wykładów na temat kwestii reprezentacji i towarzyskości w polskim świecie sztuki. W kolejne dni odbyło się łącznie piętnaście oprowadzań: zaproszeni goście (głównie uczestnicy i uczestniczki wystawy) opowiadali o prezentowanej sztuce – widzianej z ich perspektywy. Salon zwieńczyła aukcja, podczas której sprzedano część pokazanych prac.

Istotną częścią wystawy było przyznanie nagród. Po raz kolejny do jury zaprosiliśmy artystów reprezentujących różne dziedziny twórczości oraz osobowości świata kultury. Zależy nam nie na tym, by przyznawane w ramach Salonu wyróżnienia były odwzorowaniem hierarchii obowiązujących w świecie sztuk wizualnych, lecz by stanowiły wyraz osobistego spojrzenia jurorów. W skład tegorocznej komisji weszli: Krzysztof Garbaczewski, Zofia Gołubiew, Katarzyna Janowska, Tomasz Lipiński oraz Jacek Poniedziałek. Zgodnie z ich decyzją Grand Prix w wysokości 20 000 złotych otrzymał NO_PIC_NO_CHAT i MISS_Keymo. Nagrodę w kategorii Obraz Roku zdobyła Aleksandry Młynarczyk-Gemza, Obiekt Roku – Maria Luiza Pyrlik, Działanie Roku – Bartosz Bielenia i Jaśmina Polak. Obiektem Medialnym Roku została praca autorstwa Konstancji Nowiny Konopki. Własnego laureata wybrali także odwiedzający wystawę widzowie – Nagrodą Publiczności wyróżniono Mazdę Isphahan, która otrzymała łącznie 85 z 804 oddanych głosów. Zwycięzcy wszystkich powyższych kategorii otrzymali po 6000 złotych. W trakcie sobotniej gali w Pałacu Sztuki Ewa Łabno-Falęcka oraz Katarzyna Falęcka wręczyły Stypendium Twórcze im. Wojtka Falęckiego, prywatną nagrodę upamiętniającą przedwcześnie zmarłego krytyka sztuki. Stypendium w wysokości 10 000 złotych trafiło do Dominiki Kapusty.

W ramach Krakowskiego Salonu Sztuki 2019 prace zaprezentowało 112 artystek, artystów oraz kolektywów twórczych związanych z Krakowem. Zgodnie z intencją organizatorów widzowie mieli okazję poznać ich najnowsze dzieła, powstałe po 1 stycznia 2018. Świadomą decyzją była organizacja wystawy pozbawionej wspólnego tematu czy motywu przewodniego – Salon łączył artystów z różnych środowisk i generacji, posługujących się różnymi mediami: malarzy i rzeźbiarki, fotografki i twórców instalacji, rysowników i graficzki, twórczynie komiksów i autorów filmów.

Materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności