Prezentacja pomnika Jana III Sobieskiego w Krakowie

Prezentacja pomnika Jana III Sobieskiego w Krakowie

W sobotę, 16 listopada o godz. 14.00 przed bazyliką ojców franciszkanów w Krakowie odbędzie się prezentacja wiedeńskiego pomnika Jana III Sobieskiego.

Pomnik Jana III Sobieskiego ma docelowo stanąć na wiedeńskim Kahlenbergu. Przewodniczący Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu Piotr Zapart postanowił zaprezentować gotowy pomnik w Krakowie, później również w innych miejscach. Monument przyjedzie na specjalnej lawecie z Gliwic, gdzie został odlany i przez cały czas ekspozycji w Krakowie na niej pozostanie.

Prezydent Krakowa jest Honorowym Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu.

Jan III Sobieski jest jednym z najsłynniejszych Polaków. Posiadał szerokie horyzonty umysłowe i był wszechstronnie wykształcony. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami nad Osmanami pod Podhajcami, Chocimiem, Wiedniem i Parkanami, które przyniosły mu nieśmiertelną sławę w świecie i w Europie.

Wraz z papieżem Innocentym XI był inicjatorem powołania wielkiej ligi w celu powstrzymania agresji osmańskiej. Jego osoba kojarzy się z wielkimi zwycięstwami. Stanął na czele armii państw chrześcijańskich i był autorem wiekopomnego zwycięstwa 12 września 1683 r. Działania te zostały uwieńczone powodzeniem w 1683 r., gdy ich wojska uderzyły na Wiedeń. Uważany był przez współczesnych za bohatera barokowego i był uosobieniem Sarmaty. Kiedy umierał 17 czerwca 1696 r. w Wilanowie były to czasy znacznego regresu państwa.

Pozostał w pamięci jako wybitny wódz, który dał narodowi poczucie wielkości. Jego wielkich zasług nie doceniano w momencie śmierci. Jego sławę chcieli pomniejszyć następcy z dynastii Wettynów. Odżyła ona jednak w momencie odrodzenia państwa, tuż przed rozbiorami. Utrwaliła się w czasie zaborów, także w innych częściach świata. Jan III Sobieski stał się ważną częścią mitu narodowego, bowiem symbolizował wielkość i niezależność Polski. Jego plany wskazywały na dalekowzroczność, a polityczne koncepcje charakteryzowały się rozmachem, były wielkie i realne.

Fot. Komitet Budowy Pomnika Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu / materiały prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności