Poznaj Kraków i zdobądź odznakę!

Już w sobotę i niedzielę Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery w ramach trwającej  48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras
z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

sobota, 16 listopada:

 • dla odznaki brązowej: „Kraków w legendzie i opowieści”Niektóre legendy o Krakowie zna każdy Polak – o Wandzie co nie chciała Niemca, o królu Kraku, o żółtej ciżemce czy o smoku. A czy wiecie, że mamy swoją Białą i Czarną Damę, a nawet jeźdźca bez głowy?
  Spotkanie o godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.
 • dla odznaki srebrnej: cmentarz Salwatorski
  Pięknie położony u stóp kopca Kościuszki cmentarz założono w 1865 roku. Wśród wielu postaci znanych krakowian pochylimy się nad mogiłą najmłodszego syna poety Adama Mickiewicza – Józefa Rafała. Przypomnimy też „Ostatniego z wielkich” – zmarłego w 2016 roku Andrzeja Wajdę.
  Spotkanie o godz. 11.00 przy bramie głównej cmentarza Salwatorskiego, al. Waszyngtona.

niedziela, 17 listopada:

 • dla odznaki brązowej: „Tablice pamiątkowe w obrębie Starego Krakowa”Podczas spaceru poznamy tablice – miejsca, które upamiętniają nie tylko zasłużone dla Krakowa postacie, ale także ważne wydarzenia z życia naszego miasta oraz kraju. Z każdą z nich związana jest konkretna historia, którą warto znać.
  Spotkanie o godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.
 • dla odznaki złotej: „Dawne krakowskie księgarnie, drukarnie i gazety”
  Kraków był niewątpliwie najważniejszym ośrodkiem drukarstwa i prasy w Polsce i w Europie środkowo-wschodniej. Tutaj powstawały pierwsze książki w języku polskim jak: „Raj duszny” Biernata
  z Lublina, wydrukowany w 1513 r. w oficynie Floriana Unglera. Tu ukazała się pierwsza polska gazeta „Merkuriusz Polski”, wydana w 1661 r. w kamienicy Szoberowskiej przy Małym Rynku. Pierwsza książka historyczna to „Chronica Polonorum” Macieja Miechowity wydana 1527 u Hallerów (jeden
  z najsławniejszych rodów drukarskich). Najpopularniejsza „Gazeta Krakowska” zwana krakauerką zaczęła ukazywać się w czerwcu 1794 r., wydawcą był Jan Maj. Drukarze, a także introligatorzy mieli swoje cechy rzemieślnicze. Najpopularniejsza introligatornia krakowska to pracownia Roberta Jahody czynna od 1887 r. Największym magnatem prasowym był senator i polityk Marian Dąbrowski, wydawca „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”.
  Spotkanie o godz. 9.30 w holu Domu Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – Koło Grodzkie, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności