Poznaj historię i zabytki Krakowa. Zapraszamy w weekend na darmowe spacery z przewodnikiem

Poznaj historię i zabytki Krakowa. Zapraszamy w weekend na darmowe spacery z przewodnikiem

W najbliższy weekend, 23-24 listopada miłośnicy Krakowa mogą wziąć udział w kolejnych spacerach po Krakowie, w ramach inicjatywy „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Organizatorem akcji, która już od 48 lat łączy pokolenia przyjaciół Krakowa, jest Koło Grodzkie krakowskiego oddziału PTTK.

reklama

Przypomnijmy, że na wszystkich, którzy są gotowi, by podjąć wyzwanie systematycznego udziału w wycieczkach połączonych z poznawaniem historii i zabytków Krakowa, czekają odznaki brązowe, srebrne i złote, a na największych miłośników podwawelskiego grodu – najwyższe wyróżnienie – złota odznaka z pawim piórem. Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Program zwiedzania

sobota, 23 listopada

 • dla odznaki złotej: „Szlakiem siedzib krakowskiego muzeum”
  Mijający powoli rok obfituje w wiele rocznic, kilka z nich ściśle związanych jest z Krakowem – są to: 140. rocznica powstania Muzeum Narodowego w Krakowie oraz 120. rocznica powołania Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które w bieżącym roku zmieniło nazwę na Muzeum Krakowa. Podczas spaceru poznamy historię tych obu krakowskich instytucji oraz obecne i historyczne siedziby, oddziały, a także ciekawostki.
  Start: godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16

niedziela, 24 listopada (do wyboru dwie trasy)

 • dla odznaki brązowej: „Kraków romański”
  Kraków włączony do państwa piastowskiego w 990 r. stał się jednym z głównych miast Polski. Okres romański w dziejach naszego miasta należy rozpatrywać z punktu Krakowa przed lokacyjnego i Krakowa po lokacji 1257 roku, dokonanej przez Bolesława V Wstydliwego. W roku 1040 syn Mieszka II – Kazimierz Odnowiciel wybrał Kraków na główny ośrodek polityczny odradzającego się państwa, a 5 czerwca 1257 r. wraz z lokacją, rozpoczął się nowy okres dziejów miasta. Podczas spaceru poznamy Kraków z tego właśnie okresu, cofniemy się o jedno tysiąclecie!
  Start:  godz. 9.00 w holu Domu Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16
 • dla odznaki srebrnej: „Literacki Kraków – opowieść o Miłoszu i Szymborskiej”
  W ciągu stuleci było wielu literatów piszących o Krakowie, a także tych, którzy wybrali Kraków na miasto swojego życia i dla niego tworzyli. Zarówno bardziej znanych jak Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Wyspiański, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Konstanty Ildefons Gałczyński czy Sławomir Mrożek, jak i mniej znanych, jak np. Anna Libera „Krakowianka”, Edmund Wasilewski, Juliusz Kaden-Bandrowski, Adam Polewka. Podczas tegorocznego spaceru pod nazwą „Literacki Kraków” skupimy się na dwóch, niezwykłych postaciach: Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu – na ich twórczości, ich wzajemnej relacji i wpływom na swoją twórczość. Czy ta relacja miała wpływ na nasze miasto?
  Start: godz. 9.30 w holu Domu Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15-16

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

Organizatorzy zachęcają także do odwiedzenia podczas dyżuru siedziby Koła Grodzkiego PTTK osobiście (ul. Zyblikiewicza 2b) lub do kontaktu telefonicznego pod nr 12 422 85 28. Dyżury w poniedziałki od 12.00 do 15.00 oraz we wtorki i czwartki od 15.00 do 18.00.


reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności