Nowa wystawa prac Zdzisława Beksińskiego w NCK

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na czasową wystawę 100 rysunków i 100 fotografii autorstwa Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Prace będzie można oglądać już od 10 grudnia w Białej Galerii Centrum.

Beksiński do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej odkrywczych fotografików lat 50. Krytyka, akcentując nowatorski sposób potraktowania fotografii, klasyfikowała go przede wszystkim jako twórcę awangardowego. Artysta nigdy nie traktował fotografii jako środka utrwalającego rzeczywistość, ale jako osobistą kreację świata poprzez właściwą sobie ekspresję. W 1959 r. całkowicie zrezygnował z aparatu jako narzędzia kreacji artystycznej na rzecz malarstwa, rysunku i rzeźby. Prezentowane na wystawie fotografie stanowią przekrojowy zbiór – od portretów żony Zofii, przez nieomal reporterskie zdjęcia rodzinnego Sanoka, po abstrakcyjne faktury i kolaże.

Rysował z kolei Beksiński przez całe życie – zmieniając style i techniki, tworząc korespondujące ze sobą serie grafik i pojedyncze szkice. Na wystawie w Nowohuckim Centrum Kultury zwiedzający zobaczą prace z lat 1956 – 2000, tworzone w rozmaitych technikach i formatach.

Wystawa będzie czynna od 10 do 22 grudnia (od poniedziałku do piątku w godz. 11.00-19.00, a w soboty w godz. 12.00-19.00). W cenie biletu wejście na wystawę malarstwa w stałej Galerii Zdzisława Beksińskiego.

Szczegóły na stronie internetowej nck.krakow.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności