Kamica moczowa – nowoczesne metody leczenia bolesnego schorzenia w krakowskim Szpitalu na Klinach

Na pytanie jak uciążliwe i bolesna może być kamica nerkowa odpowiedzieć mogą tylko te osoby, które jej doświadczyły. A w 2015 r. na całym świecie było to aż 22,1 mln osób. Kamica moczowa polega na wytrącaniu się z moczu kryształów, które łącząc się formują kamienie, które najczęściej powstają w górnych drogach moczowych, a konkretnie w nerkach lub w pęcherzu moczowym. Małe kamienie często ulegają samoistnemu wydaleniu, niestety w przypadku większych kamieni niejednokrotnie pacjenci wymagali dotychczas leczenia chirurgicznego. Obecnie medycyna oferuje laserowe metody, w tym metodę RIRS, oferowaną przez krakowski Szpital na Klinach. Na czym zatem polega ta metoda i jak pomaga pacjentom cierpiącym na kamicę moczową?

Kamica nerkowa – jak walczyć, żeby wygrać

Odpowiedź jest prosta – wykorzystując najnowsze technologie i zaawansowane możliwości współczesnej medycyny, specjaliści są w stanie skutecznie walczyć z chorobami, które są zmorą wielu pacjentów. Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń, który atakuje układ moczowy człowieka. Jeśli pacjent zaczyna odczuwać bardzo silny, wręcz uporczywy ból w lędźwiach, który promieniuje do wewnętrznych okolic ud, a przy tym ma gorączkę lub dreszcze, rekomendowana jest wizyta u lekarza i konfrontacja objawów ze specjalistą. Mogą one wskazywać na obecność kamieni w drogach moczowych. Szacuje się, iż kamica nerkowa to problem występujący najczęściej u mężczyzn w wieku 40-50 lat oraz u kobiet w wieku 50-70 lat, jednak historia medycyny zapisała również przypadki pojawiające się u ludzi znacznie młodszych.

Jednocześnie Europejskie Towarzystwo Urologiczne uspokaja – dzięki pojawieniu się nowoczesnej metody endoskopowego usuwania złogów za pomocą giętkiego aparatu optycznego, który powszechnie nazywany jest ureterorenoskopem, pacjenci mogą w krótkim czasie pozbyć się bolesnego problemu, jakim jest kamica nerkowa.

Jedną z najlepszych metod leczenia jest – RIRS,  metoda laserowa, dostępna od niedawna w Szpitalu na Klinach w Krakowie.

Kamica nerkowa jest jednym z najczęstszych schorzeń układu moczowego. Dzięki metodzie RIRS, za pomocą której już dzisiaj leczymy naszych pacjentów, jesteśmy w stanie całkowicie zminimalizować skutki uboczne po zabiegu. To zdecydowanie rewolucyjny sposób na przywrócenie komfortu życia naszym pacjentom – wyjaśnia dr n. med. Paweł Pilch, specjalista urologii oraz androlog kliniczny Europejskiej Akademii Andrologii.

RIRS – laserowa metoda leczenia kamicy nerkowej w Szpitala na Klinach. Na czym polega?

Metoda RIRS, czyli retrograde intrarenal surgery, to nowoczesna metoda leczenia kamicy nerkowej oraz chorób układu moczowego. Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, którzy cierpią przede wszystkim z powodu kamicy nerkowej, kamicy moczowodowej, patologii moczowodu, tj. guza czy zwężenia oraz patologii śluzówki układu kielichowo-miedniczkowego nerki, np. w przypadku podejrzenia guza. Po zabiegu pacjentowi pozostawia się w moczowodzie cewnik, który gwarantuje właściwy odpływ moczu z nerki po zabiegu RIRS.

RIRS wyróżnia wysoki poziom skuteczności leczenia z minimalnym czasem hospitalizacji (do 2 dni). Zabieg przeprowadzany jest przez wykwalifikowanego specjalistę w znieczuleniu ogólnym. Pierwszym etapem jest cystoskopia z jednoczesnym wprowadzeniem drutu wiodącego do moczowodu nerki zawierającej kamienie, po czym następuje wprowadzenie koszulki dostępowej. Lekarz wprowadza giętki endoskop, kruszy złogi za pomocą lasera holowego i umieszcza czasowo cewnik, aby prawidłowo odprowadzał mocz. Ryzyko naruszenia ciągłości tkanek jest całkowicie wykluczone.

Jaką przewagę nad klasycznymi metodami zyskuje RIRS?

 – Przede wszystkim kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez obraz endoskopowy, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz na jednoczesne skruszenie kilku złogów podczas jednego zabiegu. Ponadto, warto zauważyć, iż RIRS charakteryzuje o wiele krótszy czas hospitalizacji pacjenta niż w przypadku innych zabiegów. Zestawiając ten nowatorski sposób leczenia kamicy nerkowej z tradycyjnymi metodami pod względem ewentualnych powikłań, RIRS notuje ich najmniejszą liczbę – podkreśla lek. med. Michał Swolkień, specjalista urologii i andrologii.

Czynnik, który przechyla szalę korzyści to z pewnością małoinwazyjność oraz skuteczność metody, stąd zainteresowanie pacjentów tego rodzaju leczeniem kamicy nerkowej. Krakowski Szpital na Klinach to miejsce, w którym pacjenci będą mogli zostać zakwalifikowani do zabiegu RIRS.

Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności