Eurostat: Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem

Polska znalazła się na 3. miejscu, tuż za Czechami i Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w krajach Unii Europejskiej – wynika z najnowszego badania Eurostatu. – To rewelacyjna wiadomość, która potwierdza, że rynek pracy w Polsce jest w bardzo dobrej kondycji – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Stopa bezrobocia w Polsce (po dostosowaniu sezonowym, według metodologii Eurostatu) wyniosła we wrześniu br. 3,3 proc., tak samo jak w miesiącu poprzednim. To znacznie poniżej europejskiej średniej, która wyniosła w strefie euro 7,5 proc., a w całej UE – 6,3 proc.

Tym samym Polska znalazła się na 3. miejscu wśród krajów z najniższym bezrobociem. Wyżej uplasowały się tylko Czechy (bezrobocie na poziomie 2,1 proc.) i Niemcy (3,1 proc.). Ranking, tak jak w miesiącach poprzednich, zamyka Grecja (16,9 proc.).

We wrześniu 2019 r. według Eurostatu w Polsce było 564 tys. bezrobotnych, o tysiąc więcej niż miesiąc wcześniej.

– Warto zauważyć, że w porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się liczba młodych bezrobotnych. Według Eurostatu we wrześniu 2018 r. było w Polsce 153 tys. bezrobotnych poniżej 25. roku życia (stopa bezrobocia na poziomie 12,1 proc.). We wrześniu 2019 r. liczba ta spadła do 122 tys. (10,1 proc.). To bardzo dobre wieści – komentuje minister Bożena Borys-Szopa.

Według Eurostatu bezrobotni to osoby w wieku od 15 do 74 lat pozostające bez pracy, będące w stanie podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni i poszukujące pracy w ciągu ostatnich 4 tygodni.

Info Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności