23 listopada nad Polską przeleci Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Będzie można ją bez problemu zobaczyć

Dzięki temu, że teraz wcześniej robi się ciemno. Mamy możliwość częściej zobaczyć na niebie przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 11 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie trzech członków stałej załogi (od roku 2009 na stacji stale ma przebywać 6 osób). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów zajmują się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.

Stacja porusza się z prędkością  27 600 km/h i znajduje się na wysokości 408 km

Ciekawostka: Stacja jest na tyle duża, a jej moduły baterii słonecznych odbijają tyle światła słonecznego, że jest widoczna z Ziemi jako bardzo jasny obiekt poruszający się po niebie.

Najbliższy przelot, który będziemy mogli zobaczyć z Krakowa (jeżeli niebo będzie bezchmurne) już 23 listopada 2019 r.

 Początek widoczności: 2019-11-23 17:41:32 / Koniec widoczności: 2019-11-23 17:43:33

Również w kolejnych dniach będzie okazja do obserwacji stacji ISS:

Zobacz na żywo położenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS:

Zobacz widok z kamer zainstalowanych na ISS. Transmisje z kamer zainstalowanych na ISS od czasu do czasu są przerywane. Widoczny jest jedynie szary obraz. Najlepiej wrócić za kilka minut czy godzin i sprawdzić – zapewne ISS będzie znów nadawać 

Źródło www.astronomia24.com

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności