Zasmakuj regionu podczas kolacji degustacyjnej w Restauracji Four

Hotel Grand Ascot zaprasza do Restauracji Four, w której z pasją przygotowane dania to prawdziwa uczta dla podniebienia. Smak kompozycji kulinarnych doskonale podkreślają starannie dobrane wina, a profesjonalna obsługa i elegancki, stonowany wystrój zapewniają przyjemnie spędzone chwile. W Restauracji Four dopieścimy zmysły nawet najbardziej wymagających gości.

W naszej karcie znajdują się zarówno klasyki kuchni polskiej, jak i potrawy, z jakich słyną największe europejskie stolice. Nasz kulinarny mistrz zadba o najwyższą jakość serwowanych potraw, a doskonały serwis oraz eleganckie wnętrza dodatkowo umilą czas spędzony na degustowaniu kolejnych propozycji z naszego menu.

Już 4 października o godzinie 19:30 w Restauracji Four na ul. Szujskiego 4 odbędzie się kolacja degustacyjna połączona z selekcją win. Całość wydarzenia odbywa się pod hasłem „Zasmakuj regionu” i to on pełni w naszej kuchni najważniejszą rolę. Opieramy się bowiem na regionalnych produktach i lokalnych dostawcach.


Szczegółowe menu do końca pozostaje niespodzianką i składa się z przystawki, zupy, dania głównego mięsnego, dania głównego rybnego, deseru. Do każdej potrawy serwowany będzie również kieliszek wina.

Koszt kolacji dla 1 osoby to 199 zł.

     Rezerwacji miejsc można dokonać:
    – telefonicznie – pod numerem 12 446 76 10 lub 12 446 76 00
    – mailowo – pod adresem kontakt@restauracjafour.pl

Dołącz do wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/730743594055439/

Materiały partnera

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności