W tym tygodniu, w powiecie krakowskim doszło już do dwóch wypadków śmiertelnych

W tym tygodniu, w powiecie krakowskim doszło już do dwóch wypadków śmiertelnych

W przeciągu ostatnich czterech dni w powiecie krakowskim doszło do 20 kolizji i 6 wypadków drogowych, w tym dwa z nich były tragiczne, bo zginęli piesi.

Okres jesienno-zimowy to czas szczególnie niebezpieczny, zwłaszcza dla pieszych. Wcześnie zapadający zmierzch, zmienne warunki atmosferyczne, pośpiech kierowców, a także ciemna odzież, bez odblasków u pieszych – to wszystko skutkuje zwiększoną liczbą wypadków. 8 i 9 października w powiecie krakowskim doszło  do dwóch tragicznych w skutkach wypadków drogowych, w których zginęli piesi. 8 października br. w gminie Zielonki, kierujący samochodem dostawczym, z nieznanych na razie przyczyn utracił panowanie nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego zjechał na lewą stronę drogi i potrącił prawidłowo poruszająca się 71-letnią pieszą. Pomimo podjętej reanimacji przez załogę pogotowia, piesza miała na tyle ciężkie obrażenia ciała, że zmarła na miejscu. Dodatkowo okazało się, że kierujący był pod działaniem narkotyku. Mężczyzna odpowie za spowodowanie wypadku drogowego i jazdę pod wpływem amfetaminy, za co grozi mu do 8 lat więzienia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego na okres 3 miesięcy.

Dzień później, w gminie Sułoszowa, w godzinach wieczornych, kierujący Oplem potrącił 61-letniego pieszego przechodzącego przez jezdnię. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł.

7 października br. w Słomnikach doszło do niebezpiecznej kolizji. Kierujący samochodem osobowym doprowadził do zderzenia z trzema innymi pojazdami. Mężczyzna z nieznanych przyczyn stracił panowanie nad kierowanym pojazdem, w wyniku czego zjechał na przeciwległy pas ruchu doprowadzając do zderzenia bocznego z nadjeżdżającymi z naprzeciwka dwoma pojazdami i kolejno do zderzenia czołowego z kolejnym pojazdem. Zdarzenie to mogło zakończyć się tragicznie, lecz na szczęście żaden z uczestników nie doznał poważniejszych obrażeń. Okazało się jednak, że 38-latek, który doprowadził do kolizji był nietrzeźwy. Dodatkowo, po sprawdzeniu go w policyjnej bazie, policjanci ustalili, że był poszukiwany do „odsiadki” 10 dni w areszcie śledczym. Mężczyzna miał również cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Wczoraj natomiast, w Michałowicach doszło do kolejnego wypadku. Kierujący tirem, jak wynika ze wstępnych ustaleń Policji, najprawdopodobniej nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej przejeżdżając przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z nadjeżdżającym z prawej strony autobusem MPK. W wyniku zdarzenia 10 pasażerów zostało poszkodowanych, z czego 6 zostało opatrzonych na miejscu przez załogę pogotowia, a 4, w tym kierujący autobusem, trafili do szpitala. Pasażerowie ze stwierdzeniem ogólnych potłuczeń opuścili szpital, natomiast kierowca doznał poważniejszych, lecz nie zagrażających życiu, obrażeń ciała. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Kierowca tirem został zatrzymany.

Niech te przytoczone zdarzenia drogowe posłużą jako przestroga i zmobilizują do chwili refleksji. Zastanówmy się przez moment nad własnym i naszych bliskich bezpieczeństwem. Zwłaszcza teraz, gdy dzień jest coraz krótszy, zmrok zapada szybko, a poranki są już dość ciemne. To wszystko składa się na to, że jako piesi jesteśmy słabo widoczni dla kierujących, którzy mają ograniczone pole widzenia. A kierujący jak się niestety też często okazuje jeżdżą nieodpowiedzialnie, a także pod wpływem alkoholu, bądź podobnie działających środków.

pamiętajmy :

reagujmy widząc osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu ! Swoim działaniem możemy uratować jego życie lub zdrowie i tym samym zapobiec tragedii z udziałem innych uczestników ruchu drogowego.

-zachowanie ostrożności i korzystanie z wyznaczonych przejść dla pieszych, chodzenie przy lewej krawędzi jezdni, gdy nie ma chodnika lub pobocza i ustępowanie miejsca zbliżającym się pojazdom to kolejne z zachowań łatwych do spełnienia i dających szansę uniknięcia tragicznych konsekwencji wypadków drogowych.

-zachowajmy szczególną ostrożność za kierownicą w rejonie przejść dla pieszych, przed którymi powinniśmy zwolnić, a przy bardzo złej widoczności nawet się zatrzymać. Przejście dla pieszych to miejsce, w którym pieszy powinien być bezpieczny!

-noszenie elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego to dawanie kierującym samochodami szansy na odpowiednio wczesne zauważenie pieszego i uniknięcie potrącenia. Tylko w tym, jakże łatwym do spełnienia zachowaniu przejawiać się może nasz szacunek dla innych i dla samych siebie jako pieszych. Pamiętajmy – bez odblasków kierujący nie zawsze nas zauważy! To, że my widzimy światła zbliżających się pojazdów nie oznacza, że kierujący widzą nas!

-pamiętajmy, że wymóg noszenia elementów odblaskowych przez pieszych, którzy poruszają się po drogach poza obszarem niezabudowanym to nie tylko konieczność, ale przede wszystkim dbałość o własne bezpieczeństwo. Te drobne elementy odbijające światło spełniają niebagatelną rolę.

Dlatego apelujemy i zachęcamy wszystkich pieszych i rowerzystów, niezależnie od tego po jakiej drodze zamierzają się poruszać, aby używali kamizelek lub opasek odblaskowych.

Fot. Policja