Przyjdź na dzień otwarty profilaktyki raka piersi

Przyjdź na dzień otwarty profilaktyki raka piersi

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zaprasza w najbliższy poniedziałek, 14 października na dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka piersi. W ramach projektu pt. „Badaj piersi – dbaj o zdrowie” od godz. 12.00 do 19.00 będzie można wykonać nie tylko bezpłatną mammografię (taką możliwość zapewnia NFZ dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia) lub USG piersi (kobiety w wieku od 50 do 60 roku życia niezakwalifikowane do mammografii), ale również wysłuchać wykładów zatytułowanych „Profilaktyka raka piersi” oraz „Celowość badań przesiewowych w diagnostyce raka piersi”.

W ramach dnia otwartego będzie także możliwość nauki samobadania piersi na fantomach, dzięki czemu łatwiej i szybciej można ocenić u siebie stan zagrożenia chorobą. W programie także: konkursy wiedzy z nagrodami, konsultacje dietetyczne wraz z analizą składu masy ciała, zwiedzanie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Na spotkanie można przyjść z dziećmi, będzie na nie czekał animator z ofertą m. in. malowania twarzy, gier i zabaw ruchowych, zabaw plastycznych, modelowania balonów. Na wszystkich, którzy skorzystają z zaproszenia, czeka smaczny poczęstunek.

Październik jest od wielu lat „Miesiącem Świadomości Raka Piersi”. To doskonały moment, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest samobadanie piersi, jak radzić sobie z ich bolesnością i dlaczego tak ważne jest systematyczne robienie mammografii u kobiet o podwyższonym ryzyku.

Rak piersi w 90% nie boli, a zdiagnozowany we wczesnym stadium może być całkowicie wyleczony. Dlatego tak ważne jest regularne badanie. To najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet,  z jego powodu co roku umiera 5 tys. Polek. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia, występuje częściej u kobiet otyłych, zwłaszcza po menopauzie, u kobiet, u których wystąpiły czynniki dziedziczne. Niestety w naszym kraju z możliwości bezpłatnie oferowanych badań korzysta mniej niż połowa uprawnionych do niej Polek, podczas gdy w krajach skandynawskich prawie 95%.

„Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” – to tytuł projektu, którego głównym celem jest zwiększenie zgłaszalności kobiet, które mieszkają i pracują na terenie województwa małopolskiego, do udziału w badaniach mammograficznych. To jednocześnie jeden z wielu projektów profilaktyki zdrowia realizowanych w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Ten uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Projekt zakłada rekrutację 6 500 kobiet na bezpłatne badania mammograficzne, a także szeroko pojętą akcję informacyjno–edukacyjną skierowaną przede wszystkim do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które:

 • nie badały się w ciągu ostatnich 2 lat,
 • u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (matki, siostry lub córki) – badanie raz na rok,
 • u których występują mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2 – badanie raz na rok.

Skorzystać z programu można w każdej chwili dzwoniąc na infolinie 12 614 33 55 i umawiając się bezpośrednio na badanie mammograficzne, uczestnicząc w otwartych spotkaniach informacyjno – edukacyjnych połączonych ze szkoleniami, warsztatami, indywidulanych naukach samobadania piersi na fantomach.

– W ramach projektu organizujemy różnego rodzaju wsparcie, w tym otwarte spotkania dla kobiet, na uniwersytetach trzeciego wieku. Szczególną uwagę zwracamy na te miejsca w Małopolsce, z których zgłasza się najmniej kobiet – mówi mgr Katarzyna Olbrych, Kierownik Projektu „Badaj piersi – dbaj o zdrowie”.

W ramach realizowanego projektu „Badaj piersi – dbaj o zdrowie” możliwe jest sfinansowanie kosztów przejazdu do Szpitala Jana Pawła II dla pacjentek z grupy docelowej zamieszkałych w Małopolsce.

Więcej informacji na temat projektu na stronie Szpitala: szpitaljp2.krakow.pl

Program dnia otwartego:

12.15 – 12.30

Powitanie uczestników przez dr hab. Stanisława Rumiana, p.o. Dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II

12.30 – 19.00

 • Wykład „Profilaktyka Raka Piersi” – mgr piel. Katarzyna Olbrych
 • Wykład „Celowość badań przesiewowych w diagnostyce raka piersi” – lek. med. Dorota Szymoniak-Chochół
 • Konkursy wiedzy z nagrodami
 • Badania mammograficzne (NFZ 50 – 69 r. ż.)
 • Konsultacje dietetyczne – analiza składu masy ciała
 • Badania USG piersi (kobiety w wieku 50-69 r. ż., nie kwalifikujące się do mammografii)
 • Nauka samobadania piersi na fantomach
 • Zwiedzanie Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej
 • Poczęstunek
 • Animator dla dzieci (malowanie twarzy, modelowanie balonów etc.)