Obawiasz się operacji kręgosłupa? Krakowski Szpital na Klinach uruchamia małoinwazyjne zabiegi

Obawiasz się operacji kręgosłupa? Krakowski Szpital na Klinach uruchamia małoinwazyjne zabiegi

Od listopada br. krakowski Szpital na Klinach do pakietu oferowanych usług dołącza małoinwazyjne zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa. Małoinwazyjne, czyli charakteryzujące się przede wszystkim wysoką skutecznością i szybkim powrotem do zdrowia. To odpowiedź na potrzeby coraz większej grupy pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa.

Siedząca praca i brak ruchu to wrogowie kręgosłupa

Zgodnie z badaniami, co czwarta osoba codziennie zmaga się z bólem kręgosłupa, a  dolegliwości z nim związane, to znak czasu i jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Brak ruchu, wymuszona pozycja ciała, spędzanie wielu godzin przed komputerem, otyłość, a także narażenie na ciągły stres sprawiają, że zwyrodnienia kręgosłupa stają się coraz powszechniejsze.

„Wypadający dysk”

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest choroba krążka międzykręgowego, czyli tzw. dyskopatia. Może ona dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa, jednak najczęściej lokalizuje się w obrębie odcinka szyjnego i lędźwiowego. Gdy farmakologia i rehabilitacja nie dają efektów, pozostają operacyjne metody leczenia, które dotychczas napawały obawą wielu pacjentów, z uwagi na ich dużą inwazyjność i spore ryzyko efektów pooperacyjnych.

Dzisiaj natomiast, Szpital na Klinach uruchamia techniki małoinwazyjne w leczeniu i operowaniu kręgosłupa.

– Discektomia to aktualnie najczęściej stosowana technika leczenia operacyjnego dyskopatii, polegająca na usunięciu całości lub części już wypadniętego krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku – mówi dr Daniel Płomiński, lekarz krakowskiego Szpitala na Klinach. – Dzięki niewielkim rozmiarom narzędzi, świetnie zintegrowanych z nawigacją chirurgiczną oraz optymalnemu zaplanowaniu dostępu śródoperacyjnemu, możemy dziś wykonywać skomplikowane operacje na kręgosłupie poprzez niewielkie, parocentymetrowe nacięcia skóry Obecnie techniki małoinwazyjne znajdują zastosowanie w leczeniu większości schorzeń kręgosłupa takich, jak choroby degeneracyjne, dyskopatie, choroby zwyrodnieniowe, czy wady nabyte takie, jak skolioza – wyjaśnia dr Daniel Płomiński.

Koniec z mitami i korzyści dla pacjentów

Zastosowanie małoinwazyjnych, przezskórnych metod operacji w chirurgii kręgosłupa, to przede wszystkim szereg korzyści dla pacjenta – komfort oraz poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich to chociażby eliminacja bólu pooperacyjnego, minimalizacja ryzyka krwawienia śródoperacyjnego, infekcji rany i powstania blizny w kanale kręgowym. Ponadto, tego typu operacje to maksymalne zaoszczędzenie struktur stabilizujących kręgosłup – więzadeł, mięśni, kości kręgosłupa – jak również krótki okres hospitalizacji, szybka rehabilitacja i powrót do zdrowia.

 – Małoinwazyjne operacje kręgosłupa, które będziemy oferować w Szpitalu na Klinach, to nie tylko szansa dla pacjentów cierpiących na bóle kręgosłupa, mających problemy z poruszaniem się i codziennym funkcjonowaniem. To również rozprawienie się z mitami, że operacje na kręgosłupie są niebezpieczne, dlatego lepiej ich unikać. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym technologiom chirurgicznym, możemy oferować naszym pacjentom małoinwazyjne, a tym samym bardzo bezpieczne zabiegi. Dzięki temu przywracamy im komfort życia. Bo kręgosłup, jako główny stabilizator naszego ciała, musi nam dobrze służyć przez całe życie. Zadbajmy zatem o niego – dodaje dr Daniel Płomiński.

Materiały prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności