Na „Widoku” bez piecyków gazowych

Na „Widoku” bez piecyków gazowych

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, MPEC Kraków i Spółdzielnia Mieszkaniowa „Widok” podpisały umowę kompleksową, która umożliwi doprowadzenie centralnej ciepłej wody użytkowej do niemal tysiąca mieszkań. Do 2023 ponad 2000 mieszkańców zrezygnuje z piecyków gazowych. Planowana moc przyłączeniowa wyniesie 1,6 MWt.

 PGE Energia Ciepła od wielu lat działa na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców m.in. poprzez rozwój programu „Ciepło woda bez piecyka”, w ramach którego dofinansowuje wykonanie instalacji wewnątrz budynków mówi Mariusz Michałek, Dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie.

– Woda płynąca z kranu, podgrzewana ciepłem systemowym jest komfortowym
i bezpiecznym  rozwiązaniem  dla  budynków  położonych w obszarze zasilania z miejskiej sieci ciepłowniczej. Do niedawna była standardem tylko dla nowych budynków wielorodzinnych. Teraz ta usługa w większym zakresie jest dostępna na  starszych  osiedlach  i coraz bardziej zyskuje na popularności, właśnie dzięki rozwojowi Programu
mówi Marian Łyko, Prezes Zarządu MPEC.

– Zależy nam, aby każdy mieszkaniec spółdzielni czuł się bezpiecznie i komfortowo we własnym domu. Właśnie dlatego podjęliśmy decyzję o kompleksowym przystąpieniu do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Nie ma bowiem sprawy nadrzędnej nad zdrowie nasze i naszych bliskich. Biorąc pod uwagę fakt, jak wiele wypadków związanych z zatruciami tlenkiem węgla cały czas odnotowuje się w Krakowie to likwidacja piecyków gazowych w naszych zasobach wydaje się oczywista – mówi Bogdan Pawela, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Widok”.

Program „Ciepła woda bez piecyka” jest inicjatywą realizowaną przez Partnerów Programu „Ciepło dla Krakowa” już od 15 lat. Dzięki podjętym działaniom, w latach 2004-2018, w ponad 870 budynkach na terenie Krakowa i Skawiny wyeliminowano ponad 37 tys. piecyków gazowych. W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie i elektrociepłownia PGE Energia Ciepła podpisali umowy kompleksowe z pięcioma spółdzielniami, dzięki temu na przestrzeni najbliższych lat zostaną zlikwidowane piecyki gazowe w kolejnych 135 budynkach.

PGE Energia Ciepła, spółka Grupy Kapitałowej PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. PGE Energia Ciepła posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej
7,4 GWt mocy elektrycznej 4,2 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 592 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz i Kielce. Spółka jest obecna także  w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła
do klientów końcowych. PGE Energia Ciepła jest ponadto właścicielem elektrowni systemowej
w Rybniku. Siedziba PGE Energia Ciepła mieści się w Warszawie, natomiast w Krakowie znajduje się Centrum Usług Wspólnych oraz Departament Badań i Rozwoju. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie zatrudnia ok. 700 pracowników, jest lokalnym partnerem programu „Ciepło dla Krakowa”, Mecenasem Kultury i Filantropem Miasta Krakowa.

MPEC w Krakowie dostarcza mieszkańcom Krakowa i Skawiny ciepło i centralną ciepłą wodę. Jest nowoczesnym i stale rozwijającym się przedsiębiorstwem, które wprowadza najnowsze rozwiązania technologiczne. Rozwija system ciepłowniczy i dba o środowisko naturalne. Od wielu lat wyłącza z eksploatacji paleniska węglowe, realizując Program Ograniczania Niskiej Emisji. Walczy o poprawę powietrza nie tylko poprzez eliminowanie źródeł niskiej emisji, ale także poprzez promowanie zachowań proekologicznych. Rozwija Program ciepłej wody użytkowej i rozbudowuje sieć podłączając nowe obiekty i budynki, w których likwidowane są piece węglowe. MPEC eksploatuje sieci ciepłownicze magistrale, odgałęźne i rozdzielcze o długości 887 km. Sieć zbudowana jest w układzie rozdzielczo-pierścieniowym. Wszystkie wychodzące od producentów magistrale ciepłownicze ułożone są pierścieniowo, co umożliwia dostarczanie ciepła od co najmniej dwóch producentów do danego obszaru miasta. System ciepłowniczy poza rurami obejmuje 10 435 węzłów cieplnychok. 7 tys. komór, przepompownie sieciowe i urządzenia. System jest stale rozbudowywany. W nowoczesnej technologii preizolacji wykonanych jest 570 km sieci. Działa również na rzecz społeczności lokalnej. Posiada Certyfikat Wiarygodności Biznesowej i Certyfikat Przedsiębiorstwa Fair Play.

.Materiały prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności