Muzeum Krakowa zaprasza na spacer pt. „Krakowskie latarnie umarłych i dzwonki za konających”

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer pt. „Krakowskie latarnie umarłych i dzwonki za konających”, który odbędzie się w sobotę, 2 listopada. Początek o godz. 12.00 przed kamienicą Hipolitów na placu Mariackim w Krakowie.

Listopad w naszym kręgu kulturowym jest często określany miesiącem zadumy nad przemijaniem i niestałością wszystkiego co nas otacza. W dawnych epokach owa refleksja nieustannie towarzyszyła życiu codziennemu zarówno biednych, jak i bogatych; skłaniała do pobożności, solidności w pracy, a także i do cieszenia się każdą, nawet najpospolitszą chwilą.

O przemijaniu przypominały, zapomniane obecnie, a dla wielu zupełnie nie znane latarnie umarłych oraz dzwonki za konających, które w dawnym Krakowie były czymś oczywistym – prozaicznym i symbolicznym zarazem.

Spacer w okolicach Plant i ulicy Kopernika pozwoli na odkrycie miejsc, które dawniej, wieczorową porą, wzbudzały niepokój. Przejście obok kilku ważniejszych świątyń Krakowa (m.in. kościoły Mariacki, św. Trójcy i ojców reformatów) pozwoli z kolei na dostrzeżenie prawie niewidocznych dzwonków, których dźwięk miał dodawać otuchy konającym.

Spacer poprowadzi Michał Hankus.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności