Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych

Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych

Ostre rockowe brzmienie w służbie profilaktyki urologicznej? Takie połączenie możliwe jest tylko w Krakowie. Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy – wszystko w ramach odbywającego się w dniach 23-28 września Festiwalu KultURO.

– Jest sporo schorzeń, które nadal są tematem tabu. Jednym z nich jest właśnie choroba układu moczowego. Udało nam się w końcu obalić barierę pomiędzy ginekologami, a kobietami. Teraz czas na mężczyzn. Przedsięwzięcie KultUro jest niezwykle ważne. Wydarzenie to ma na celu zachęcić pacjentów do częstszych badań – mówi Andrzej Kulig – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej.

Tydzień Urologii odbywa się na całym świecie, ale tylko w Krakowie łączy edukację prozdrowotną i badania profilaktyczne z prawdziwą muzyczną zabawą.

– Kiedy w 2015 roku po raz pierwszy organizowaliśmy Festiwal KultURO, nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo potrzeba tej inicjatywy – wspomina prof. Piotr Chłosta – pomysłodawca akcji. 

– Wspólnie z kolegami po fachu prof. Marcinem Słojewskim i Tomaszem Szydełko mieliśmy już EndoPower, nasz rockowy zespół, śpiewaliśmy przede wszystkim o pracy i pasji – urologii, która wtedy stanowiła wielkie społeczne tabu. Pięć lat odczarowywania syndromu białego fartucha przyniosło efekty, ale nadal jest przed nami wiele do zrobienia. Konsekwentnie zwracamy uwagę, że w kwestiach zdrowotnych, pojęcie wstydu należy wymazać ze swojego słownika. Wstydem jest dowiedzieć się o chorobie zbyt późno – podkreśla.

KultURO przede wszystkim profilaktyka

Kluczowym elementem programu KultURO będzie Tydzień Otwarty w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia zapraszamy na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.

– Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd. Na dni otwarte zapraszamy wszystkich, kobiety i mężczyzn, tych którzy już zauważyli niepokojące symptomy, i tych którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. W tym roku po raz pierwszy pacjenci będą mogli skorzystać z dwóch z konsultacji w dwóch szpitalach, mam nadzieję, że dzięki temu pomożemy jeszcze większej liczbie osób – mówi prof. Piotr Chłosta.

Wspólnie ze stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom.

„Im wcześniej tym lepiej – rak gruczołu krokowego i osteoporoza – współczesne wyzwania medyczne”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 28 września, w godz. 11.00–15.00, w Katedrze Chirurgii Ogólnej CM UJ  przy ul. M. Kopernika 40.

Festiwal KultURO zwieńczy wyjątkowy Koncert Finałowy EndoPower i Przyjaciele, który odbędzie się 28 września, o godz. 19.00, w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, juror popularnego The Voice of Poland – Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu – występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego muzyków legendarnego Labolatorium.

Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja, żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz

Gospodarzem wieczoru jest rockowa grupa EndoPower – w składzie profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski, Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartek „Grabb” Gamracy. Zespół zagra utwory z płyt „Skąd ta siła” i „Credo”. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM  Ewa Kwaśny oraz przebojowy Michał Pałubski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Więcej informacji na: www.festiwalkulturo.pl oraz na Facebooku @Festiwalkulturo.