Ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”

Ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”

Ruszyła kampania „Chodźże po Krakowie”, która została przygotowana przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Nasze miasto ze względu na ruch turystyczny jak i układ urbanistyczny jest miejscem, gdzie bardzo wiele ludzi porusza się po prostu pieszo. Atrakcje znajdują się stosunkowo blisko siebie – nadal w większości dzielnic śródmieścia do sklepu, fryzjera czy nawet do pracy opłaca się pójść.

Według ostatnich danych 29 proc. wszystkich podróży po mieście wykonywana jest na nogach. Około 5 proc. rowerem. Reszta komunikacją miejską (ok. 34 proc.) lub samochodem (ok. 29 proc.). Pozostałe sposoby to na razie margines.

Schematy dla pieszego

Aby pokazać, jak bardzo pewne odległości bywają złudnie duże, przygotowano schematyczne mapy Śródmieścia i Nowej Huty. Naniesiono na nie najbardziej popularne trasy, a dla każdego odcinka podano czas, jaki zajmuje jego przejście. To czas liczony dla osób mniej sprawnych, a więc dla wielu będzie niespodzianką, jak blisko siebie znajdują się dla pieszego pewne punkty miasta.

A jeśli złapie Was deszcz, albo zrobicie zakupy, których nie chce się Wam nieść, zapraszamy do tramwajów i autobusów. Samochodem warto wozić tylko te naprawdę ciężkie rzeczy.

Schematy pieszych podróży będą teraz systematycznie rozmieszczane w obszarach, których dotyczą – Nowej Hucie i ścisłym centrum. Korzystajcie z nich nie tylko przy pięknej pogodzie – może się okazać, że lepiej poznacie miasto i dzięki temu podróże samochodem na zakupy kilka, kilkanaście kilometrów od domu będą potrzebne rzadziej.

Pobierz mapki

Info UMK