Ruszają zapisy na bezpłatne budki lęgowe dla jerzyków

Ruszają zapisy na bezpłatne budki lęgowe dla jerzyków

Dzisiaj (poniedziałek, 5 sierpnia) o godz. 18.00 startują zapisy na bezpłatne budki lęgowe dla jerzyków, które rozda stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców. Jak przekonuje lider KdM, Łukasz Gibała, jerzyki to najlepsza broń w walce z komarami: – Jerzyk to niewielki ptak, ale potrafi bić rekordy: w ciągu doby jest w stanie upolować od 4 tysięcy do nawet 20 tysięcy owadów, głównie komarów i meszek. Uznaliśmy, że to świetna recepta na spore ostatnio problemy z komarami – tłumaczy. Akcja nosi nazwę #ZajerzystyKraków!

Żeby zgłosić chęć otrzymania budki dla jerzyków, wystarczy wejść na stronę www.zajerzystykrakow.pl i wypełnić prosty formularz. Zapisywać się mogą tylko osoby prywatne, a jedna osoba otrzyma jedną budkę. Warunkiem jest zawieszenie jej na terenie Krakowa. O otrzymaniu budki decyduje kolejność zapisów.

To właśnie zmniejszenie liczby jerzyków jest jedną z głównych przyczyn plagi komarów, z którą mamy do czynienia w całej Polsce. Jerzyki chętnie mieszkają w miastach – w otworach wentylacyjnych i szczelinach wysokich budynków. Niestety w ostatnim czasie ich populacja zmniejszyła się o ponad połowę, bo otwory te są zatykane przy termomodernizacji budynków. – Postanowiliśmy rozdać mieszkańcom Krakowa 100 budek lęgowych dla tych ptaków. Oznacza to 100 par jerzyków. Zakładając, że każdy z ptaszków upoluje tylko 10 tysięcy komarów dziennie, to o 2 miliony mniej komarów każdego dnia – mówi Łukasz Gibała.

Na chętnych czeka 100 budek od stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Domki dla jerzyków będzie można odebrać w jednym ze wskazanych przez organizatorów terminów w biurze KdM, przy ul. Kazimierza Wielkiego 60. Razem z budką otrzymamy instrukcję, gdzie i jak ją zawiesić.

Pomysł akcji pochodzi z Tarnowa. Tam #ZajerzystyTarnów organizuje Tomasz Olszówka, radny miejski i lider klubu radnych Nasze Miasto Tarnów.

Materiały prasowe

Fot. Poglądowe