Od 1 września w tych sklepach ograniczą sprzedaż alkoholu!

Od 1 września w tych sklepach ograniczą sprzedaż alkoholu!

Już za kilka dni wejdzie w życie krakowskie porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Liczba sklepów biorących udział w pilotażowym programie wzrosła już z 89 do 133 punktów.

W ostatnim czasie kolejni przedsiębiorcy przystąpili do podpisanego 18 czerwca porozumienia pt. „Krakowskie porozumienie – dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży”, które zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach 0.00–5.30 (z wyjątkiem nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2019 r. na 1 stycznia 2020 r.).

Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.

Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.

Pilotażowy program zacznie obowiązywać 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy. Porozumienie z miastem podpisali: Lewiatan Małopolska sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o. oraz inni przedsiębiorcy (szczegółowa lista znajduje się tutaj). Otrzymali oni tytuł „Odpowiedzialnego sprzedawcy”, którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.

W Biuletynie Informacji Publicznej znajduje się link do dokumentu „Odpowiedzialna sprzedaż alkoholu”. Prezentowane są tam informacje na temat porozumienia wraz z regulaminem i deklaracją przystąpienia dla zainteresowanych przedsiębiorców, a także dane kontaktowe. Komplet informacji można znaleźć pod adresem bip.krakow.pl.

Podmioty, które chciałyby przystąpić do porozumienia, albo mają pytania czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Wydziałem Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, tel. 12 616 93 10, 12 616 93 22, 12 616 92 55 lub mailowo: sa.umk@um.krakow.pl.