„Nowe dwa kółka dla policji” Funkcjonariusze będą patrolować ulice i miejsca trudno dostępne dla radiowozów

„Nowe dwa kółka dla policji” Funkcjonariusze będą patrolować ulice i miejsca trudno dostępne dla radiowozów

6 rowerów wraz z niezbędnym wyposażeniem, tyle samo alkomatów oraz umundurowanie dla 24 policjantów to najnowsze zakupy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie sfinansowane ze środków przekazanych przez miasto w ramach programu „Bezpieczny Kraków”. Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK przekazał dziś sprzęt Komendantowi Miejskiemu Policji w Krakowie.

Na rowery wsiądą policjanci Wydziału Ruchu Drogowego. Będą patrolować ulice i miejsca trudno dostępne dla radiowozów tj. bulwary wiślane. Funkcjonariusze, którzy właśnie dziś rozpoczynają służbę rowerową mają takie same zadania jak w innych patrolach, ale będą mieć nad nimi niewielką przewagę, gdyż z roweru znacznie łatwiej zauważyć wykroczenia porządkowe jak choćby spożywanie alkoholu w miejscach publicznych czy akty wandalizmu. Zadaniem mundurowych będzie jednak przede wszystkim kontrola przestrzegania przepisów ruchu drogowego głównie przez pieszych i rowerzystów, a także egzekwowanie prawa przez użytkowników hulajnóg, które coraz częściej stanowią zagrożenie dla innych użytkowników dróg i chodników. W tej chwili do pełnienia służby na rowerach zostało wyznaczonych 12 policjantów.

– To służba ekologiczna, która idealnie wpisuje się też w antysmogową politykę miasta i program „Bezpieczny Kraków”. Ci policjanci będą z pewnością widzieć więcej i bardzo szybko reagować. Jestem przekonany, że to bardzo dobra forma pełnienia służby, która staje się coraz popularniejsza w całej Polsce – powiedział Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMK. – Dziękuję władzom Krakowa za wsparcie tej nowej służby na rzecz mieszkańców. Policjantom życzę dobrych efektów pracy – mówił mł. insp. Zbigniew Nowak, Komendant Miejski Policji w Krakowie. Mundurowych na rowerach będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych, w parkach, w rejonach przywodnych oraz w miejscach sportu i rekreacji.Mundurowych na rowerach będzie można spotkać na ścieżkach rowerowych, w parkach, w rejonach przywodnych oraz w miejscach sportu i rekreacji.

Wartość zakupionego sprzętu to 50 tys. zł. To kolejne finansowe wsparcie dla działań Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w 2019 r. Od początku roku na Fundusz Wsparcia Policji przekazano kwotę w wysokości 1 166 500 zł z przeznaczeniem m.in. na:

  • organizację i przeprowadzenie staży adaptacyjnych funkcjonariuszy znajdujących się w służbie przygotowawczej w policji na terenie miasta Krakowa – 650 000 zł;
  • współfinansowanie 2 nieoznakowanych furgonów-laboratoriów w układzie 50% środków pochodzących z miasta i 50% z policji, celem prowadzenia kontroli pojazdów samochodowych pod kątem przekraczania norm spalin 200 000 zł;
  • zakup 3 analizatorów spalin i 2 dymomierzy – 76 500 zł;
  • organizację dodatkowych płatnych patroli funkcjonariuszy służby ruchu drogowego w celu prowadzenia kontroli pojazdów samochodowych pod kątem przekraczania norm spalin – 130 000 zł.

Info UMK