Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Krakowskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W niedzielę, 1 września, w Krakowie odbędą się okolicznościowe uroczystości. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje o udekorowanie w tym dniu domów biało-czerwonymi flagami.

1 września budynki urzędów i budynki użyteczności publicznej oraz miejskie place będą udekorowane flagami państwowymi. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zachęca, aby flagi w tym dniu powiesić także na wszystkich budynkach prywatnych. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka oraz kładka o. Bernatka będą podświetlone w barwach biało-czerwonych. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjadą na ulice ozdobione biało-czerwonymi chorągiewkami.

Kraków był w czasach okupacji wojennej miejscem, w którym zrodziła się idea konspiracji niepodległościowej. To właśnie tu 80 lat temu powstała jedna z pierwszych struktur konspiracyjnych – Organizacja Orła Białego. W kraju trwał wówczas proces budowania Polskiego Państwa Podziemnego, a naród musiał pogodzić się z prowadzeniem podwójnego życia – oficjalnego, pod reżimem najeźdźcy i nielegalnego, dającego początek polskim strukturom konspiracyjnym.

Z tej okazji dla oddania hołdu wszystkim krakowskim członkom Polskiego Państwa Podziemnego Muzeum AK organizuje czasową wystawę z okazji 80. rocznicy założenia organizacji konspiracyjnej. Ekspozycja pozwoli na zaznajomienie się z miejscami w Krakowie, które związane są z losami krakowskiej konspiracji oraz opowie historię ludzi, którzy z pełną wiarą poświęcali się działaniom, mającym na celu odzyskanie wolnej Polski.

O godzinie 16.00 na placu Matejki odbędzie się wernisaż wystawy „Zaczęło się w Krakowie. Pierwsze lata konspiracji”. Wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających od 1 do 30 września. Będzie miała charakter otwarty i pozwoli na zaznajomienie się uczestników z lokalizacjami, które związane były z losami krakowskiej konspiracji. Zaplanowanych jest osiem lokalizacji.

W głównej lokalizacji (plac Matejki) przygotowany będzie mobilny pawilon wystawienniczy z prezentacją audio-wizualną oraz ekspozytory, a w pozostałych miejscach (siedem lokalizacji) umieszczone będą bezpośrednio przed budynkami pojedyncze stałe ekspozytory. Przedstawiać one będą istotę znaczenia historycznego danej lokalizacji w czasach okupacyjnych.

Lista wszystkich lokalizacji:

  • plac Matejki – główna lokalizacja
  • plac Szczepański (Pałac Sztuki)
  • skrzyżowanie alei Słowackiego i ulicy Prądnickiej
  • ulica Karmelicka 4 (Teatr Bagatela)
  • ulica Sławkowska 6
  • ulica Straszewskiego 24 (przy Collegium Novum)
  • ulica św. Krzyża 1
  • ulica Wielopole (przy Poczcie Głównej).

O godzinie 17.00 na Małym Rynku rozpocznie się specjalna edycja Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Na koncert, którego głównymi wykonawcami są krakowianie, tradycyjnie zapraszają prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Teatr Loch Camelot i Biblioteka Polskiej Piosenki.

Zachęcamy mieszkańców i turystów do aktywnego udziału w Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Na tę szczególną okazję Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 3500 bezpłatnych śpiewników. Do każdego śpiewnika będzie dołączona płyta „Album patriotyczny” – to krakowski muzyczny wkład w obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Utwory, które znajdują się na tej płycie zostały nagrane przez zwykłych ludzi, przedstawicieli wszystkich pokoleń. Dzieci, dorośli i starsi zaśpiewali piosenki II wojny światowej tak jak potrafili najlepiej i najpiękniej. Kolejka do mobilnego studia nagrań Biblioteki Polskiej Piosenki potwierdziła, że pamięć o niełatwej, polskiej historii nadal zmusza do refleksji i wywołuje potrzebę oddania czci ludziom i bohaterom tamtych czasów.

Śpiewnik w wersji elektronicznej będzie można pobrać na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki. Lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Fot. Magiczny Kraków

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności