Poznaj Muzeum Iluzji Krakil w Krakowie!

Poznaj Muzeum Iluzji Krakil w Krakowie!

Pierwszego maja tego roku na mapie Krakowa pojawił się nowy punkt, który – mamy nadzieję – stanie się stałym miejscem wizyt dla turystów, oraz mieszkańców zainteresowanych nauką i kulturą. Pierwsze Muzeum Iluzji powstało w Wilnie, a ponieważ odniosło ogromny sukces, postanowiliśmy zaszczepić tę ideę także na gruncie polskim. Po niespełna trzech miesiącach działalności możemy z całą odpowiedzialnością stwierdzić, że decyzja ta była słuszna. Zainteresowanie tematem, który podejmuje nasza wystawa, jest ogromne, a sposób, w jaki postanowiliśmy go zaprezentować – choć z pewnością oryginalny – spotkał się z pozytywnym odbiorem, co potwierdzają opinie, które można przeczytać
w internecie.

Można sobie zadać pytanie co wyróżnia Muzeum Iluzji Krakil spośród innych i dlaczego właśnie je warto odwiedzić wśród tysiąca krakowskich atrakcji. Nasza wystawa nie każe wybierać pomiędzy nauką a zabawą, a wręcz przeciwnie. Naszym celem jest udowodnienie, że poprzez zabawę także można się wiele nauczyć, a – łącząc przyjemne z pożytecznym – tym więcej zapamiętać. Muzeum jest także w pełni interaktywne, wszystkiego można dotknąć, każdy z eksponatów wymaga naszego zaangażowania.

Pierwsza część wystawy ukazuje historię iluzji. Tu obejrzymy uważane za magiczne starożytne wynalazki, ukryte znaczenia XVI-wiecznych obrazów, ale także dowiemy się w jaki sposób powstawały pierwsze animacje. Będziemy mieli okazję także zobaczyć najciekawsze wynalazki XXI-wieczne i współczesne, korzystające z tych samych reguł optycznych.

W kolejnej części wystawy można zapoznać się z iluzjami fizycznymi i matematycznymi. Zobaczymy jak na własny użytek oszukać grawitację, w jaki sposób stworzyć animacje lub trójwymiarowe obrazy przy pomocy soczewek, a także spojrzymy na iluzje oczami psychologów. Spróbujemy także podczas robienia własnych zdjęć wykorzystać technikę, za pomocą której twórcy „Władcy Pierścieni” nagrywali sceny z udziałem  postaci różnego wzrostu, takich jak ludzie i hobbici.

Muzeum Iluzji Krakil mieści się przy ulicy Straszewskiego 15 w Krakowie.

Godziny otwarcia 10-20