Powołano Radę ds. Osób w Kryzysie Bezdomności

Powołano Radę ds. Osób w Kryzysie Bezdomności

Zapadła decyzja o powołaniu przez prezydenta Jacka Majchrowskiego Rady ds. Osób w Kryzysie Bezdomności. Inicjatorką jest radna Alicja Szczepańska, która widzi konieczność wypracowania wieloletniej strategii miasta Krakowa dotyczącej zapobiegania bezdomności i wsparcia osób bezdomnych.

– Pomysł powołania specjalnego ciała, które zajmie się wypracowaniem strategii wychodzenia z kryzysu bezdomności spotkał się z poparciem i natychmiastową pozytywną reakcję prezydenta Majchrowskiego oraz jego zastępcy Andrzeja Kuliga – podkreśla Szczepańska. W skład Rady wejdzie pięciu przedstawicieli Urzędu Miasta i Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia oraz jednostek miejskich, pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych opiekujących się na co dzień osobami bezdomnymi oraz Alicja Szczepańska, która będzie przewodniczącą Rady.

– Osoby bezdomne są postrzegane przez opinię publiczną zazwyczaj jako narkomani i alkoholicy. Bez należnego każdemu człowiekowi szacunku. A przecież przyczyny bezdomności są różne, są to często osoby bezradne społecznie, ofiary zdarzeń losowych, które potrzebują realnego wsparcia. Nie można stygmatyzować bezdomnych, dlatego jednym z pierwszych wizerunkowych działań musi być odczarowanie samego słowa – mówi radna.

Zdaniem Szczepańskiej najmocniej w Radzie powinien wybrzmieć głos przedstawicieli NGO, którzy pracują z bezdomnymi, mają duże doświadczenie i najlepiej znają ich prawdziwe potrzeby, wśród których wymieniane jest m.in. uproszczenie procedur przyjmowania do ośrodków pomocy, schronisk i noclegowni oraz zwiększenie liczby streetworkerów.

Kraków prowadzi działania na rzecz osób bezdomnych m.in. w ramach programu „Wspierania osób bezdomnych w Gminie Miejskiej Kraków na lata 2016-2020” oraz „Strategii rozwiązywania problemów społecznych Krakowa na lata 2015-2020”, również w programach wykraczających poza obowiązki ustawowe, dzięki czemu oferowane są nowatorskie formy pomocy. Działania te pozwalają zapewnić kompleksową pomoc osobom bezdomnym, przy zachowaniu różnych form wsparcia, w zależności od sytuacji osoby bezdomnej, jej gotowości do przyjęcia pomocy i współpracy w rozwiązywaniu problemów. Pomoc to nie tylko ogrzewalnie, noclegownie, łaźnie, wydawanie ciepłego posiłku, odzieży, pomocy przedmedycznej oraz pomoc finansowa. Uruchomiono również indywidualną pomoc pracowników socjalnych – streetworkerów.

Info UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności