Jeszcze więcej energii z odpadów

Jeszcze więcej energii z odpadów

Po corocznym, planowym przeglądzie technicznym, który właśnie dobiegł końca, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów rusza pełną mocą przekształcając odpady komunalne z Krakowa w energię elektryczną i cieplną. Dzięki bardziej ujednoliconemu składowi odpadów i optymalizacji pracy instalacji produkcja energii wzrasta – to ważne, bo jej część to energia odnawialna.

W związku z wprowadzonym nowym sposobem segregacji oraz dobrą współpracą z zarządzającym systemem gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie, strumień odpadów trafiający do ZTPO został ujednolicony, co znacząco wpływa na stabilność pracy Zakładu i zwiększenie produkcji energii. Warto przypomnieć, że obowiązujące od 1 kwietnia tego roku nowe przepisy w zakresie segregacji odpadów, wynikały z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju.

Optymalizacja instalacji to nie jedyny sposób na zwiększenie produkcji energii.

– Aby uzyskać więcej energii cieplnej i elektrycznej, znacznie podnieść sprawność energetyczną Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, ograniczyć zużycie wody potrzebnej do procesu technologicznego oraz jeszcze bardziej ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery, Zarząd KHK S.A. prowadzi prace związane z analizą techniczną, inwestycyjną i środowiskową instalacji odzysku ciepła ze spalin – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu KHK S.A. Jak wyjaśnia, układ odzysku ciepła ze spalin jest sprawdzonym rozwiązaniem technicznym, a w Europie pracuje kilkadziesiąt podobnych mechanizmów, głównie w krajach skandynawskich. W Polsce funkcjonują co najmniej trzy instalacje odzysku ciepła z kondensacji pary zawartej w spalinach, np. w Rzeszowie. Pracują one z dużym powodzeniem osiągając założone parametry. – Ponieważ realizacja projektu jest rozważana w perspektywie kilku najbliższych lat, będziemy starać się pozyskać na tę inwestycję środki zewnętrzne.

Warto przypomnieć, że KHK S.A., właściciel i operator Ekospalarni, podobnie jak inne spółki miejskie, w których aż 30% zużywanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, stawia na produkcję energii zielonej. W kwietniu tego roku na budynku administracyjno – biurowym Ekospalarni, w ramach programu pilotażowego zamontowano 92 ogniwa solarne o łącznej mocy 28,06 kWp (kilowatopików), co pozwoli na uzyskanie 32690 kWh prądu rocznie. Wytworzony dzięki energii słonecznej prąd jest przeznaczany na potrzeby zasilania budynku.

Mat. prasowe

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności