Czy w Krakowie powstaną nowe odkryte baseny?

Czy w Krakowie powstaną nowe odkryte baseny?

Zdaniem radnego Łukasza Gibały w naszym mieście powinny powstawać nie tylko baseny kryte, ale też te na wolnym powietrzu. – Krakowianie z rozrzewnieniem wspominają czasy, kiedy mogli korzystać z wielu takich obiektów. Dzisiaj do dyspozycji mają tylko dwa. To stanowczo za mało – twierdzi lider klubu radnych Kraków dla Mieszkańców. Napisał właśnie w tej sprawie interpelację do Jacka Majchrowskiego.

Około dziesięciu lat temu z mapy Krakowa zniknęły trzy odkryte baseny – przy Eisenberga, w Borku Fałęckim i przy stadionie Wisły. Jeszcze wcześniej zamknięty został basen Cracovii. W latach siedemdziesiątych czy osiemdziesiątych w naszym mieście funkcjonowało blisko 10 takich miejsc, a do tego wielka plaża nad Wisłą. Dzisiaj mieszkańcy korzystać mogą z zaledwie dwóch okrytych basenów – Clepardii na Białym Prądniku i Wandzianki (dawnej Krakowianki) przy Zalewie Nowohuckim. – Otwarty basen to nie tylko możliwość uprawiania sportu na wolnym powietrzu. To także szansa schłodzenia się podczas coraz bardziej uciążliwych upałów, dotkliwych zwłaszcza w tak dużym mieście, jak Kraków – mówi Gibała. – Również dlatego takich miejsc powinno być więcej – dodaje.

Zdaniem radnego najbardziej poszkodowani są mieszkańcy południowej, południowo-zachodniej i centralnej części miasta. – Pozostają im tylko maksymalnie zatłoczone Bagry albo wyjazd pod Kraków, do Kryspinowa, bo Zakrzówek przez najbliższe kilka lat będzie zamknięty – argumentuje Gibała. W swojej interpelacji wskazuje, że Zarząd Infrastruktury Sportowej inwestuje w baseny, ale tylko te kryte, a ich funkcja jest zupełnie inna. Podkreśla także, że koszty budowy w przypadku krytego basenu są wyższe. Łukasz Gibała podaje tu przykład oddanego do użytku w poprzednim sezonie kompleksu basenowego w Nysie. Obiekt kosztował niecałe 16 milionów złotych, a nazywany jest jednym z najnowocześniejszych kąpielisk w Polsce. To aż sześć niecek basenowych, wieża z trzema zjeżdżalniami, taras z leżakami i cała potrzebna infrastruktura dodatkowa. – Tymczasem średni koszt budowy basenu krytego w Krakowie to kilkadziesiąt milionów złotych. Również późniejsze utrzymanie obiektu jest droższe, niż w przypadku basenu odkrytego – mówi. Zdaniem radnego w naszym mieście powinny powstać co najmniej dwa takie obiekty – jeden w szeroko pojętym centrum miasta i drugi, na coraz intensywniej zabudowywanym osiedlami mieszkaniowymi południu Krakowa.

Odpowiedź Jacka Majchrowskiego na interpelację Łukasza Gibały poznamy za około dwa tygodnie.

Materiały prasowe

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności