Zapraszamy na happening baletu Cracovia Danza pod wzgórzem wawelskim

Zapraszamy na happening baletu Cracovia Danza pod wzgórzem wawelskim

Przed nami kolejny odcinek happeningu z cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Edycja Moniuszko 2019. Tancerze zatańczą we wtorek, 25 czerwca pod Wawelem, a dokładnie przy ul. Powiśle 11. Początek występu o godz. 13.00.

Tegoroczna edycja happeningów ma na celu pokazanie związków Stanisława Moniuszki z Krakowem. Warto przypomnieć, że kompozytor odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju. Po raz pierwszy Moniuszko zatrzymał się w dawnej stolicy Polski w 1858 roku jadąc do Pragi, Niemiec i Paryża. Spędził tu kilka dni, podczas których poznał Ambrożego Grabowskiego, Józefa Kremera i Lucjana Siemieńskiego. Wizyta na Wawelu, gdzie kompozytor zwiedził katedrę i oglądał groby królewskie, a także pobyt na Skałce zaowocowały pracą nad operą Rokiczana, opowiadającą o królu Kazimierzu Wielkim, do libretta Józefa Korzeniowskiego.

Za drugim razem Moniuszko był w Krakowie przez miesiąc, na przełomie lat 1866 i 1867, co związane było z prezentacją jego muzyki. W tym czasie siedem razy w Krakowie została wystawiona jego najsłynniejsza opera Halka, zaś 18 stycznia 1867 roku krakowska publiczność mogła zobaczyć operę Verbum Nobile. Także w styczniu 1867 roku, trzy razy został powtórzony koncert utworów Moniuszki. Pod batutą kompozytora zabrzmiała wówczas kantata Widma i uwertura koncertowa Bajka.

We wtorek 25 czerwca 2019 roku Cracovia Danza zatańczy u stóp Wawelu przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Cykl happeningów Baletu Cracovia Danza, poświęcony w tym roku Stanisławowi Moniuszce, został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Zaprezentowana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka. Ponad miesiąc później, 7 maja, drugim happeningiem Cracovia Danza obchodziła 200. urodziny Moniuszki tańcząc na Rynku, pod kamienicą nr 47, w której znajdował się dawniej hotel Drezdeński, gdzie kompozytor się zatrzymywał.

Fot. Ilja Van de Pavert

Zachęcamy do polubienia CowKrakowie.pl  na Facebooku