Wymiana klimatyzacji na Scenie MOS. Odwołano spektakle!

Wymiana klimatyzacji na Scenie MOS. Odwołano spektakle!

25, 26 czerwca br. decyzją dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego zostały odwołane spektakle „Wojny polsko-ruskiej” na Scenie MOS z powodu całkowitej awarii systemu klimatyzacji. Koszt nowej klimatyzacji wynosi 1 800 000 zł, pokryje go Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Klimatyzacji w Małopolskim Ogrodzie Sztuki nie można już naprawić, problemy z tą instalacją pojawiły się zresztą tuż po otwarciu MOS w 2012 roku, a w ciągu ostatnich trzech lat była naprawiana kilkanaście razy. Z analiz wynika, że jej projekt jest wadliwy i licznych i częstych awarii nie dało się uniknąć. Jest to instalacja oparta na freonie, który jest gazem cieplarnianym, szkodliwym dla atmosfery i drogim w eksploatacji. Freon nie powinien być używany  w długich rurociągach, jakie są w  Małopolskim Ogrodzie Sztuki, bo się źle spręża, w instalacji powstają wibracje powodujące rozszczelnienia. Freon jest drogi, jednorazowy koszt uzupełnienia gazu wynosi 60 000 zł, a w przypadku rozszczelnienia, usunięcia nieszczelności i ponownej wymiany freonu  to koszt 116 000 zł. Obecnie ten wadliwy system popsuł się zupełnie i najlepszym rozwiązaniem jest wymiana obecnej instalacji na bardziej przyjazną dla środowiska i tańszą w użytkowaniu instalację glikolową. Ten typ instalacji ma inną infrastrukturę: stosuje rury stalowe spawane, a nie jak dla freonu rury miedziane lutowane, potrzebuje znacznie mniejszego ciśnienia – 6 bar, a nie 28 bar jak dla freonu,  charakteryzuje się też cichszą pracą urządzeń i przede wszystkim nie ma frakcji gazowej, czyli nie tworzy szkodliwego gazu cieplarnianego.

Dzięki natychmiastowej reakcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego
i pokryciu kosztu wymiany instalacji  prace naprawcze zostały już podjęte, potrwają przez cały okres wakacji. Najbliższe spektakle na Scenie MOS odbędą się tylko jeśli pozwolą na to zewnętrzne warunki klimatyczne – temperatura na zewnątrz spadnie w okolicę 20 kilku stopni, w innym przypadku Teatr jest zmuszony je odwołać dla dobra widzów oraz aktorów. Przy ponad 30 stopniach temperatura na sali sięga niemal 50 stopni.  Prosimy o śledzenie informacji na stronie Teatru www.teatrwkrakowie.pl oraz na Facebooku. Odwołane zostały spektakle cieszącej się bardzo dużą popularnością wśród widzów „Wojny polsko –ruskiej”, ostatnie w tym sezonie, zważywszy jednak na bezpieczeństwo widzów, aktorów i pracowników technicznych była to konieczność. Do końca sezonu zaplanowane są jeszcze spektakle „Bóg mordu” (czerwiec) oraz  „Turnus moja a ja niczyja” (lipiec).
Została wybrana w przetargu firma realizująca wymianę klimatyzacji, która zgodnie z umową rozpoczyna prace.