Przestawiamy program Jarmarku Świętojańskiego

Coroczne spotkania pod Wawelem w ramach Jarmarku Świętojańskiego, w gronie bębniarzy, muzyków oraz grup rekonstrukcyjnych stały się już krakowską tradycją. W tym roku ta wyjątkowa impreza zyskuje szczególny wymiar, ponieważ między 14 a 16 czerwca na Bulwarze Czerwieńskim odbędzie się jej jubileuszowa, dziesiąta edycja. Znamy pełen program imprezy!

Sprawdzona formuła Jarmarków pozostaje ta sama: tradycyjnie przy pomocy rekonstruktorów historii postaramy się odtworzyć atmosferę dawnych czasów i ukazać odbiorcom kulturową spuściznę ich praprzodków. W tym roku rezygnujemy jednak z królewskich orszaków i dworskiej etykiety. Skupimy się natomiast na samym mieście i jego mieszkańcach. 

Głównym celem 10. Jarmarku Świętojańskiego jest przybliżenie odbiorcom codziennego życia szesnastowiecznych krakowian oraz edukacja najmłodszych w tym zakresie. A że najlepszym (jak wiadomo) sposobem na przekazywanie wiedzy jest nauka przez zabawę i praktykę, przez cały czas trwania jarmarku zaproszone zespoły i bractwa będą prowadzić warsztaty, zabawy z publicznością i pokazy.Chcemy, żeby nasi goście się zrelaksowali, zintegrowali i ciekawie spędzili czas – także rodzinnie – a przy okazji pochylili się nad swoją historią i tożsamością.

Głównymi bohaterami tegorocznej edycji imprezy będą żacy, a więc uczniowie różnych szkół i szkółek epoki, w których wcielą się… goście Jarmarku Świętojańskiego! 14 czerwca o godzinie 18.30 odbędą się pierwsze otrzęsiny młodych żaków i ślubowanie podhutmanich. Oprócz nich spotkać będzie można obywateli-mieszczan, przyjezdnych gości, a także straż miejską, dla której utrzymanie żaków w ryzach i pilnowanie porządku w mieście stanowiło niegdyś prawdziwe wyzwanie. Pokazy ich bojowej sprawności będzie można oglądać 16 czerwca o godz. 12.40 i 16.10.

W trakcie trzech dni jarmarku żacy będą mogli podnosić swoje kompetencje i starać się o przyjęcie do grona słuchaczy Akademii Krakowskiej. Aby tego dokonać, będą musieli zdobywać różnorodne patenty, dzięki czemu uzyskają obszerną wiedzę o życiu w szesnastowiecznym Krakowie. Właśnie w ten sposób planujemy zrealizować główną misję dziesiątej edycji Jarmarku Świętojańskiego, jaką jest wspomniana już edukacja. W tym roku przygotowaliśmy patenty jarmarcznika, bywalca jarmarcznego, scholara i podhutmaniego. Nad ich zdobywaniem będzie czuwał Tutnar ze swoimi pomocnikami. Na przyszłych scholarów czekają w collegiach i lektoriach znakomici wykładowcy, natomiast czeladnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach ze świecarką, drukarzem, ceramiczką, płatnerzem, kramarką i kucharzem renesansowym. Wszystkich żądnych wiedzy zapraszamy na teren Jarmarku w godzinach 11.00–18.30.

Zmęczeni warsztatami i wykładami goście zrelaksują się i nabiorą nowych sił, korzystając z bogatej oferty rozrywkowej. 15 czerwca o godz. 16.30 zapraszamy na pokaz węgierskich chorągwiarzy, następnie o 17.20 zespół Perfugium swoim koncertem zabierze nas w świat renesansowej muzyki, a bezpośrednio po nim Jarmark przejmie grupa Roberta Puławskiego z pokazem sokolnictwa konnego. Na koniec dnia damy się porwać spektaklowi tanecznemu „Frywolne opowiastki” i widowisku teatru ognia „Renesansowe Juvenalia”.Dla wielbicieli teatru przygotowaliśmy pokaz commedia dell’arte w wydaniu znakomitej krakowskiej trupy, która co wieczór o 19.30zaprezentuje widzom jeden pełen spektakl. Nie zabraknie także stoisk gastronomicznych na których będzie można spróbować tradycyjnych, renesansowych potraw, a także odpocząć i nabrać energii na kolejne, jarmarczne wyzwania. 

Podczas Jarmarku Świętojańskiego atrakcji na pewno nie zabraknie, a powrót do szesnastowiecznego Krakowa pozwoli naszym gościom oderwać się na chwilę od zabieganej codzienności – i spędzić relaksujący weekend wśród rodziny i znajomych. Zapraszamy!

Więcej informacji na stronie: www.jarmarkswietojanski.eu i na kanale na Facebooku

Fot. KBF

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności