Poznaj park Bagry Wielkie

Poznaj park Bagry Wielkie

Park miejski Bagry Wielkie znajduje się w Podgórzu pomiędzy ul. Lipską a Wielicką. Zajmuje powierzchnię 7,83 ha.

Bagry to zbiornik wodny, powstały w wyniku zatopienia wyrobisk żwirowni. Jest to jeden z większych zbiorników wodnych położonych w granicach Krakowa.

Brzegi zalewu porośnięte są szuwarem trzcinowym i pałkowym. Stwarza to dogodne warunki do gniazdowania ptaków wodnych. Ponadto zbiornik jest zarybiony, stąd bardzo często można spotkać tam wędkarzy. Z płazów notowano tam traszkę zwyczajną, kumaka nizinnego, rzekotkę drzewną, żabę jeziorkową, żabę trawną. Z gadów jaszczurkę żyworódkę, zaskrońca.

Ewenementem było pojawienie się ok. 2002 roku meduz słodkowodnych pochodzących z Brazylii z gatunku craspedacusta sowerbii. Zimą trafiają się ciekawe gatunki ptaków wodnych, takich jak perkoz rogaty czy zausznik. Oczywiście spotkać tam można również mewy białogłowe, pospolite i śmieszki.

W otoczeniu zbiornika występują łąki o charakterze wilgotnym. Na terenie zalewu znajduje się strzeżone kąpielisko, na które wstęp jest bezpłatny, ponieważ jest ono finansowane przez Urząd Miasta Krakowa. Czystość wody jest regularnie kontrolowana przez sanepid. Kąpielisko ograniczają dwa pomosty. W sezonie letnim obszar cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.

Atrakcje:

  • kąpielisko
  • plaża 
  • siłownia 
  • piaszczyste boiska sportowe
  • dwie przystanie wodne
  • wypożyczalnia sprzętu wodnego

Fot. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie