(Małopolska) Nietrzeźwy kierowca autobusu miał jechać z dziećmi na wycieczkę szkolną

(Małopolska) Nietrzeźwy kierowca autobusu miał jechać z dziećmi na wycieczkę szkolną

Do zdarzenia doszło dzisiaj przed godziną 7 rano. Uczniowie  jednej z szkół podstawowych w Olkuszu mieli wyruszyć na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Kierowca autobusu miał podjechać na pobliski parking na 6.30, ale spóźniał się na umówioną godzinę. Na parkingu czekały na niego zniecierpliwione  dzieci, rodzice, nauczyciele i …policjanci bo ktoś zgłosił prośbę o kontrolę autobusu. Kiedy kierowca przyjechał na miejsce, policjanci przystąpili do kontroli. Sprawdzali dokumenty i stan techniczny pojazdu.  Skontrolowali trzeźwość kierowcy.  Przeprowadzone przez nich badanie alkomatem wykazało, że 55-latek  miał ponad pół promila alkoholu. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy.

Policjanci olkuskiej drogówki przeprowadzają rocznie około kilkadziesiąt kontroli autokarów wyjeżdżających z dziećmi, młodzieżą na wycieczki szkolne i wakacje. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych kontrolują  trzeźwość kierowców autobusów oraz stan techniczny autokarów. Szczególnie zwracają uwagę na prawidłowe oznakowanie i wyposażenia pojazdów, stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy, prawidłowe oświetlenia pojazdów, przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców przewożących zorganizowane grupy turystów.

Informujemy, iż osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów przez policjantów ruchu drogowego, proszone są o pisemne lub telefoniczne zgłaszanie tego faktu na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wyjazd może zgłosić  organizator, rodzice lub opiekunowie.  Przypominamy, że taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie.

Foto poglądowe